miercuri, 16 iunie 2010

CS EOLICA BAIA IN LIGA a III a

15-iunie-2010 a fost o sarbatoare pentru locuitorii comunei Baia si pentru sustinatorii echipei de fotbal care a reusit pentru al doilea an consecutiv castigarea campionatului si a barajului de promovare in liga III.Locatia era stiuta, stadionul orasenesc din Ovidiu avea sa gazduiasca aceasta intalnire sub organizarea AJF Constanta.Barajul de promovare ducea fata in fata campioana judetului Tulcea in speta CS EOLICA BAIA si omoloaga din judetul Ialomita - VICTORIA TANDAREI.Adversarii au venit cu o puternica galeria de aproximativ 200 de persoane echipa noastra fiind incurajata de aproximativ 700 de sustinatori.La tribuna oficiala au fost prezenti printre altii si presedintele AJF Tulcea domnul Haralambie Meregiu, domnul Mihu presedintele AJF Constanta,directorul general al EOLICA DOBROGEA domnul Dica, primarii celor doua localitati,fosti fotbalisti ai Staruintei Baia si aici tin sa-l precizez pe golgeterul all time al echipei Dan Damian etc.
Partida a fost condusa de o brigada din Constanta avandu-l la centru pe Teodor Dragos si la tusa Midisan Adrian respectiv Szoke Bela.
Incepem partida in formula : Nicolov,Dragoi,Posirca,Petre,Toader,Boruz,Lungu,Carabas,Oprea,Talpau,Curumi.
Incepem meciul fara prea multe tatonari si in minutul 3 dupa o faza creata de Curumi, Oprea se inalta din 6 metri si trimite mingea in plasa 1-0 spre bucuria galeriei noastre.Jocul continua cu dominarea teritoriala a echipei noastre ialomitenii ramanand in propria jumatate.Dupa o centrare venita de pe dreapta de la Toader acelasi Oprea preia,face o pirueta si il executa dinou pe portarul oaspetilor cu un sut plasat 2-0.Dominam jocul dar la prima faza de atac cei de la Tandarei reusesc sa reduca din handicap si scorul devine 2-1.Se dovedeste a fi doar un foc de paie, dupa doar cateva minute Talpau scapa singur spre poarta adversa, da mingea pe langa portar si acesta il faulteaza-cartonas rosu si lovitura libera de la marginea careului de 16 m.Executa Carabas dar mingea loveste zidul.Acelasi Carabas prinde un voleu de zile mari de la 20 m dar portarul reuseste sa respinga.In cele din urma decarul nostru Carabas isi regleaza tirul si cu un sut fara preluare de la 20 m duce scorul la 3-1.Ramanem in atac si dupa o pasa buna pe culoar Talpau isi pune in valoare viteza extraordinara scapa singur si trimite mingea in plasa 4-1.Petre Costel are si el o buna oportunitate dar trimite de la coltul scurt peste poarta.Pe finalul reprizei acelasi Talpau de aceasta data in rolul de servant trimite o pasa in fata portii si Curumi indeplineste o simpla formalitate scorul devenind 5-1 acesta fiind si scorul pauzei.Pe finalul reprizei Florin Lungu chinuit de o accidentare este inlocuit de Jean Vlad.
Repriza secunda incepe fara schimbari in echipa.Ocaziile incep sa curga de la inceput, parca anuntand ce avea sa se intample in aceasta repriza.Talpau se desprinde de marcaj, scapa spre poarta dar suteaza in portar, Curumi are si el o buna oportunitate.In teren intra si golgeterul nostru Tase Halep care imediat dupa ce a intrat pe teren rateaza o serie de 3,4 ocazii monumentale.In urma unei lovituri libere Carabas trimite mingea in vinclu-bara gol- si duce scorul la 6-1.Executia smulge aplauze pana si celor din Tandarei care il ovationeaza pe decarul nostru.In teren intra si Asan care il inlocuieste pe Posirca.Imediat dupa intrare Asan si face aparitia la finalizare luand si el la tinta portarul advers.In urma unei lovituri indirecte si o faza lucrata la antrenament Serbanica Toader ramane singur cu portarul dar rateaza incercand o scarita spectaculoasa.Ialomitenii obtin o lovitura indirecta la marginea careului nostru in urma careia reusesc sa reduca din handicap pe o respingere in fata a portarului nostru 6-2.Jocul se reia cu aceasi pofta de gol a jucatorilor nostri.Halep scapa singur in lateral stanga paseaza in dreapta la Asan care nu mai rateaza de aceasta data 7-2.Oprea pleaca din terenul nostru, intra in combinatie cu unul din atacanti si scapa singur spre poarta dar din pacate nu reuseste tripla trimitand balonul in transversala.Jocul la offside al adversarilor creaza spatii foarte mari de acest lucru profitand si Dragoi care scapa singur dar portarul ialomitean respinge.In teren intra si Dan Marius inlocuindu-l pe Stelian Carabas care are parte de "standing ovations", toti cei 1000 de spectatori apreciindu-i evolutia.Ultimele actiuni ale echipei il duc pe Dan Marius in pozitie de finalizare care rateaza si in cele din urma golgeterul Halep reuseste sa inscrie si el inchizand tabela 8-2.
Felicitari echipei, antrenorului Mihai Guliu, sponsorului general EOLICA DOBROGEA, si tuturor celor din jurul echipei care au facut posibila aceasta performanta deosebita.

Etapa 30 FINAL DE SEZON

Duminica 6-iunie-2010 s-a tras cortina peste liga IV tulceana, nu si peste echipa campioana CS EOLICA BAIA care mai are de disputat un singur meci si cel mai important al sezonului si anume meciul de baraj pentru promovarea in liga a III a impotriva Victoriei Tandarei.
In ultima etapa ne-am deplasat la Casimcea pt meciul cu Unirea.In postura de campioni ne-am permis sa menajam 4 titulari (Nicolov,Petre,Lungu,Carabas) in perspectiva meciului de baraj.Cu toate ca meciul nu avea nici o miza a fost o disputa apriga intre cele doua echipe pentru cele trei puncte puse in joc.Echipa locala dorind sa invinga campioana si sa termine cu bine un parcurs reusit in acest retur iar Baia vroia sa termine returul neinvinsa.La Casimcea gasim o baza sportiva cocheta cum rar se vede in judetul nostru si o implicare exemplara a celor de acolo.In tribuna au asistat foarte multi spectatori din care o mare parte din Baia veniti sa vada decernarea trofeului de campioana.
Incepem meciul in formula:"Iulica",Dragoi,Posirca,Oprea,Toader,Boruz,"Rosu",Vlad,Halep,Curumi,Talpau.
Trecem din start la carma jocului plimband mingea la mijlocul terenului lucru ingreunat de dimensiunile la limita minima a terenului (45 m latime).Localnicul Talpau rateaza prima ocazie pentru echipa noastra dupa care gazdele rateaza si ei pe o greseala de aparare a fundasilor nostri.Continuam atacurile si in urma unei incursiuni pe partea dreapta Curumi este clar faultat in careu insa "prietenul" nostru Ionita refuza acordarea unui 11 m clar (11 m confirmat si de seful arbitrilor Tulcea domnul Safca, prezent la meci).Talpau rateaza dinou trimitand cu piciorul stang peste poarta dintr-o pozitie foarte buna.Curumi creaza o faza pe partea dreapta insa suteaza putin pe langa poarta.Pe finalul primei reprize meciul se incinge si au loc atacuri la limita regulamentului de ambele parti, arbitrii contribuind si ei cu cateva decizii total aiurea.Repriza se incheie cu scorul de 0-0.
Repriza a doua incepe in aceeasi formula.In urma unui un doi rapid golgeterul Halep scapa pe partea dreapta si cu un sut violent la coltul lung deschide scorul 0-1.Gazdele cedeaza tot mai mult initiativa si pe fondul oboselii, Baia ratand cateva ocazii bune prin Boruz,Vlad.La adapostul acestui rezultat antrenorul Mihai Guliu face patru schimbari iesind din teren Curumi,Toader,Boruz si Halep in locul lor intrand Asan,Delca,Cristoiu si Mocanu.Fara 8 jucatori din echipa de baza relatiile de joc nu mai sunt aceleasi si treptat Casimcea prinde incredere.Talpau se razbuna pentru ratarile din prima repriza si inscrie pentru 0-2 cu un sut in vinclu de la marginea careului.Se joaca pe contre gazdele rateaza si ei ocazii bune, Delca rateaza si el fata in fata cu portarul,juniorul Cristoiu are si el o buna oportunitate.In urma unei nesincronizari la iesirea la offside a apararii noastre gazdele reduc din diferenta 1-2,incingand si mai tare finalul meciului.Fostul jucator al echipei noastre Badea loveste bara transversala fiind foarte aproape de a aduce egalarea.Crecan de la gazde mai are o tentativa de a inscrie din lovitura libera insa portarul nostru are o interventie foarte buna.Meciul se termina cu scorul de 1-2 echipa noastra terminand acest retur fara infrangere nici macar cu vreun meci egal.
Un meci foarte disputat cu o echipa gazda meritorie (dupa parerea mea in primele trei din campionat),un meci mult peste media campionatului.
Echipa de juniori a incheiat meciul cu Unirea la egalitate 2-2 terminand pe pozitia a treia in clasament.O performanta foarte buna care cu putin noroc si mai multa determinare putea fi si mai buna.FELICITARI.

Dupa meci a avut loc festivitatea de premiere si decernarea trofeelor pentru echipa campioana.Astfel presedintele AJF Tulcea domnul Haralambie Meregiu a acordat trofeul si diploma de campioni capitanului Radu Oprea si a impartit cate un tricou de campion si un rand de echipament fiecarui jucator.Un alt laureat a fost Tase Halep care a primit trofeul si diploma de golgeter al campionatului.In cele din urma echipa de juniori a primit premiul pentru pozitia a treia din clasament trofeu acordat antrenorului echipei Gheorghe Nicolae.

Felicitari echipei,antrenorului Mihai Guliu,presedintelui clubului Ion Iacob,presedintelui onorific Nicolae Ianus,sponsorului general Eolica Dobrogea si tuturor celor care au fost alaturi de echipa.

GLORIA AGIGHIOL-SOIMII TOPOLOG 3-0 m.v.
VIITORUL CIUCUROVA-RAZELM JURILOVCA 3-0 m.v.
NATIONAL SOMOVA a stat.

marți, 1 iunie 2010

BARAJ DE PROMOVARE IN LIGA III

S-a stabilit de catre AJF Constanta locul de desfasurare al meciului de baraj.Astfel marti 15-iunie-2010 pe terenul din Ovidiu (locul unde isi desfasoara meciurile Viitorul Constanta) la orele 17 se va disputa meciul de baraj pentru accederea in liga a III a dintre CS EOLICA BAIA si VICTORIA TANDAREI.Uram bafta multa echipei noastre.