REZELM JURILOVCA - PESCARUSUL SARICHIOI 3-1
GLORIA AGIGHIOL - GRANITUL BABADAG 0-3 (masa verde)
UNIREA CASIMCEA - FL.M.KOGALNICEANU 7-1
L.SL.CERCHEZA - TRIUMF CERNA 1-3

duminică, 26 septembrie 2010

Etapa 3 - record de goluri marcate...

A treia etapa a campionatului a adus-o duminica (26 sept. 2010) pe stadionul din Baia pe National Somova, echipa care pierduse primele doua etape la scor.Absenti la acest meci au fost J.Vlad,S.Toader si G.Stan.
Incepem meciul in formula:Alexe,Dragoi,Petre,Posirca,Ciobanu,Dragut,Oprea,Lungu,Halep,Agafitei si Curumi.
Dominam meciul de la inceput si primul gol al partidei este inscris de Curumi 1-0. Juniorul Dragut inscrie continuand forma buna de la inceputul sezonului.2-0.Pe un contaatac surprinzator oaspetii reduc din handicap inscriind pentru 2-1.Acelasi Curumi reia dinou de la coltul scurt majorand scorul 3-1.Dragut nu se lasa mai prejos si reuseste si el dubla printr-un sut la vinclu de la 16 m.4-1.Apararea nostra este putin cam visatoare si la o alta sarje ofensiva oaspetii marcheaza si golul doi.4-2.Scorul primei reprize este stabilit de catre Agafitei care dupa ce dribleaza doi jucatori il executa pe portarul advers cu o scarita din unghi.5-2.
Repriza secunda incepe in aceeasi formula.Mustruluiti putin de catre antrenorul Guliu pentru cele doua goluri primite, echipa intra in teren foarte motivata facand cea mai buna repriza din acest inceput de campionat.Juniorul Dragut isi trece rapid in cont inca doua goluri ducand scorul la 7-2.Curumi il imita marcand si el tot de doua ori scorul capatand proportii 9-2.In teren intra Caluda in locul lui Oprea, Cristoiu in locul lui Dragut si Guliu in locul lui Halep.Agafitei realizeaza si el dubla cu un sut la firul ierbii la coltul lung 10-2.Dupa o combinatie rapida Lungu reuseste al 11 gol.11-2.Sfarsitul meciului ii apartine lui Caluda care reuseste un hattrick dupa un penalty si doua goluri din actiune stabilind scorul final 14-2.
Un meci din care notam neasteptatele reusite ale oaspetilor din prima repriza si excelenta repriza secunda a echipei noastre ( 1 gol la 5 minute).

Echipa de juniori nu a mai reusit sa invinga campioana asa cum o facea anul trecut pierzand categoric cu scorul de 2-7.

Etapa 2 - prima deplasare...

Duminica 19 septembrie 2010 s-a desfasurat etapa a doua din turul campionatului 2010-2011.Echipa noastra s-a deplasat la M.Kogalniceanu pentru infruntarea cu echipa locala Flacara.Echipa a fost insotita de un numar mare de suporteri chiar mai multi decat cei ai gazdelor.Absenti de la acest joc au fost J.Vlad si S.Toader si nerefacuti dupa accidentari doar pe banca de rezerva Alexe si Caluda.
Incepem partida in formula: Nicolov,Dragoi,Petre,Posirca,Ciobanu,Dragut,Oprea,Lungu,Halep,Curumi,Agafitei.
Suprafata de joc foarte proasta a obligat o parte din jucaori sa evolueze in incaltari de fotbal in sala, insa acest lucru nu ne-a impiedicat sa controlam meciul de la inceput.Cateva combinatii rapide ale varfurilor noastre anuntau golul care plutea in aer inca din startul partidei.Dupa o faza lucrata de Halep si Ciobanu acesta din urma centreaza foarte bine in fata portii de unde C.Petre indeplineste o simpla formalitate trimitand cu latul in poarta.0-1.Gazdele nu reusesc sa se apropie de poarta noastra decat atunci cand au fost surprinsi offside.Continuam jocul combinativ si T.Halep ramane si el singur cu portarul advers care nu are nicio sansa la executia atacantului nostru. 0-2.Dupa cateva incursiuni in care parca si-a facut incalzirea juniorul L.Dragut intra in centrul careului primeste o pasa peste apararea adversa de la Fl.Lungu, face preluare pe piept si trimite mingea in plasa pentru 0-3.Jocul bun al mijlocasilor centrali R.Oprea si Fl.Lungu este incununat cu reusita celui din urma care inscrie cu un sut plasat de la 16 m.o-4.Repriza se incheie cu acest scor chiar daca au mai fost ocazii bune de a inscrie pentru echipa noastra.Spre finalul reprizei au avut loc incidente nedorite arbitrul fiind pe cale de a fluiera finalul jocului datorita unor gesturi inexplicabile ale oficialilor si jucatorilor de la Kogalniceanu (unul din oficialii gazdelor a luat fanionul din mana tusierului refuzand sa i-l returneze pret de cateva minute).Un alt lucru nedorit a fost lipsa organelor de ordine la stadion observatorul jocului domnul Poida afirmand "nu e nicio problema a venit la inceputul meciului si a semnat".Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca era un meci mai echilibrat...
Repriza secunda incepe cu o schimbare in primul 11 Stan luandu-i locul lui Halep.Echipa noastra nu mai forteaza multumindu-se sa controleze jocul prin pase repetate si executii spectaculoase.In teren intra si Cristoiu in locul lui Dragut,antrenorul jucator Guliu in locul lui Oprea si Alexe in locul lui Agafitei.Apar si ocaziile Curumi,Stan sau Alexe ratand ocazii bune.La jumatatea reprizei gadele raman in 10 oameni Ocan fiind eliminat pentru lovire fara minge.M.Guliu nu isi arata varsta si reusete cateva executii de mare finete smulgand aplauzele asistentei.Spre finalul partidei Ciobanu incununeaza evolutia buna cu o reusita foarte frumoasa dupa ce a driblat 2 adversari.0-5.Meciul se incheie cu acest scor.
Echipa de juniori a fost invinsa cu scorul de 6-4 datorita absentelor si faptului ca o parte din jucatori nu mai au varsata necesara de a mai activa in echipa de juniori.

Etapa 1 - startul campionatului.

S-a dat startul in campionatul judetean de fotbal.In prima duminica (12-09-2010) a campionatului am intalnit la Baia echipa Tractorul Horia.Jocul avea sa fie asa cum ne asteptam un antrenament cu public pentru echipa noastra.In jur de 70 de suporteri au venit sa sustina echipa noastra pe stadionul aflat in plina reabilitare si constructie.Partida a fost condusa de o brigada de arbitri constanteana condusa de catre Veli Selatin.
Incepem meciul in formula: Nicolov,Toader,Posirca,Petre,Dragoi,Dragut,Lungu,Oprea,Ciobanu,Halep,Curumi.
Dupa numai 10 min. de la inceperea partidei reusim sa deschidem scorul prin juniorul L.Dragut care finalizeaza din partea stanga la coltul lung 1-0.Oaspetii raman in propriul teren dominarea fiind din ce in ce mai mare.Curumi ia o faza pe cont proriu dribleaza trei jucatori scapa singur pe poarta si este faultat din spate in suprafata de pedeapsa arbitrul dictand fara ezitare 11 m.Executa si inscrie pentru 2-0 R.Oprea.Ocaziile curg la poarta "tractoristilor" si acelasi L.Dragut isi trece in cont dubla inscriind cu un sut la vinclu de la marginea careului de 16.3-0.Halep isi trece si el in cont o mare ratare,Curumi nu nimereste poarta din 4 m dar se revanseaza cateva minute mai tarziu inscriind cu latul dintr-o centrare foarte buna de pe partea dreapta.Repriza se incheie cu scorul de 4-0.
Repriza secunda aduce trei schimbari in echipa din teren iesind Halep.Oprea si Toader in locul lor intrand Vlad,Stan si Agafitei.Incepe dinou sarabanda de ocazii la poarta Horiei, Stan ratand cateva ocazii incredibile.Dupa o centrare foarte buna a lui Agafitei de pe partea dreapta unul din fundasii adversi isi trimite mingea in propria poarta scorul devenind 5-0.La una din putinele faze de atac oaspetii reusesc golul de onoare cu un sut la coltul lung din lateral dreapta 5-1.In teren intra si Cristoiu care il inlocuieste pe Dragut.Florin Lungu isi trece si el numele pe lista marcatorilor cu un sut din afara careului la coltul lung 6-1.Dupa cateva tentative nereusite G.Stan reuseste sa inscrie un gol frumos loband mingea cu latul peste portarul advers inchizand tabela la 7-1.

Echipa de juniori a pierdut meciul cu 3-0 la masa verde datorita intarzierii asistentei medicale.

luni, 6 septembrie 2010

SUNTEM IN SEMIFINALELE CUPEI ROMANIEI (faza judeteana)

Duminica 5 septembrie 2010 ne-am deplasat la Cerna pentru a sustine meciul din turul doi al Cupei Romaniei faza judeteana, in compania echipei Triumf Cerna.O vreme buna de fotbal la ora meciului insa un teren foarte prost (denivelat,tare si cu foarte mult praf).Au fost doua absente in formatia noastra Serbanica Toader si Decebal Curumi.
Incepem prima repriza in formula:Alexe,Ciobanu,Petre,Posirca,Dragoi,Oprea,Caluda,Lungu,Dragut,Halep,Agafitei.
Gazdele se arunca in atac din startul partidei, echipa noastra se acomodeaza greu cu terenul foarte prost.Gazdele rateaza doua ocazii iar pe un contraatac bine instrumentat de catre Dragut si Halep, Radu Oprea reuseste sa deschida scorul 0-1.Meciul se joaca pe contre gazdele presand poarta noastra.La o incursiune buna a aceluiasi Dragut avem sansa dublarii avantajului insa portarul advers respinge in ultimul moment.La poarta noastra Alexe are cateva interventii extraordinare pastrand avantajul pentru echipa noastra.Spre finalul reprizei gazdele reusesc egalarea printr-un sut puternic sub transversala de la 20 m.1-1.Totusi puteam intra la cabine cu avantaj Halep ratand din 4 m dupa o respingere gresita a portarului advers.Repriza se termina cu scorul de 1-1.
Partea a doua incepe cu o modificare in echipa noastra Nicolov luandu-i locul lui Alexe accidental la una din paradele primei reprize.Incepem bine repriza secunda dominand jocul cu o posesie indelungata.Gazdele nu mai reusesc jocul avantat din prima parte avand probleme fizice (crampe,intinderi musculare).In conditiile acestea apar si ocaziile la poarta Cernei, Halep,Dragut sau Oprea ratand ocazii foarte bune.Se fac modificari in echipa noastra intrand Vlad,Stan si Cristoiu in locul lui Agafitei,Caluda si Oprea.Continuam sa atacam si dupa o incursiune buna pe partea dreapta Ciobanu centreaza foarte bine in careu de unde Halep reuseste o executie de exceptie printr-o foarfeca pe spate de la 6,7 m modificand dinou scorul 1-2.Controlam bine jocul in continuare gazdele nereusind sa se apropie periculos de poarta noastra in repriza secunda.Meciul s-a terminal cu scorul de 1-2.
In concluzie un meci reusit al echipei noastre in partea secunda cu o prima repriza mai slaba, joc influentat foarte mult de starea foarte proasta a terenului care ingreuna foarte mult jocul rapid si combinativ al echipei noastre.