joi, 28 aprilie 2011

Cupa Romaniei - faza judeteana

Sambata inainte de Paste pe 23 aprilie pe stadionul din Alecsandri s-au disputat in sistem cuplaj semifinalele Cupei Romaniei in faza judeteana.In primul meci Granitul Babadag a dispus de Arrubium Macin cu scorul categoric de 5-0.In meciul al doilea echipa noastra a intalnit echipa gazda Sageata Stejaru.Dupa un meci slab facut de echipa noastra, fiind condusi de doua ori cu 1-0 si 2-1 reusim calificarea in minutele de prelungiri invingand cu 3-2.Meciul a avut si doi eliminati Hagi de la gazde si Petre de la Eolica.Pentru echipa noastra au inscris in prima repriza R.Oprea si in minutele de prelungiri T.Halep si S.Toader.Pentru prima data echipa noastra va disputa finala Cupei Romaniei pe judet acolo unde vom intalni pe rivalii nostri de la Granitul Babadag.Meciul se va disputa pe stadionul Delta sau pe stadionul din Alecsandri.

Etapa 16 - desprindere decisiva...

Duminica de Florii ne gaseste la Macin pentru disputa cu penultima clasata Arrubium.Un meci care in mod normal nu avea cum sa ne puna probleme in ciuda absentelor lui Lungu si Curumi.
Incepem meciul in formula: Nicolov,Ciobanu,Posirca,Petre,Toader,Podeanu,Oprea,Caluda,Anghel,Halep,Stere
Incepem meciul pe un teren foarte prost cu multe smocuri si iarba mare.Gazdele joaca la intimidare cu intrari dincolo de limita regulamentului, intrari tolerate inexplicabil de arbitrul intalnirii.Dupa trei ocazii foarte mari reusim sa deschidem scorul prin D.Stere cu un sut la coltul lung 0-1.Macinenii joaca in continuare foarte tare insa arbitrul refuza sa arate cartonase gazdelor.Diferenta de valoare intre cele doua echipe este foarte mare si echipa noastra isi mareste avantajul prin Halep 0-2.
Incepem repriza secunda in aceiasi formula, dominam meciul presand adversarul insa jocul este stricat de prestatia extraordinar de proasta a brigazii tulcene, arbitri care sunt injurati,imbranciti fara a avea curajul sa acorde un cartonas galben.Unul din tusieri ne anuleaza eronat un nou gol inscris de Stere din pozitia absolut corecta.Dupa cateva minute unul din jucatorii nostri scapa singur cu portarul din pozitie regulamentara, tusierul nu arata nimic dar centralul de la mijlocul terenului opreste jocul inexplicabil pentru un offside numai de el vazut.Dominam meciul fara probleme in ciuda piedicilor 'fluierasilor', in teren intre Guliu,Cristoiu si Dimcica care le iau locul lui Stere,Caluda si Podeanu.Acelasi tusier ne opreste la orice incursiune ridicand exasperant steagul.Antrenorul jucator Guliu prinde un sut pe jos din afara careului si portarul gazdelor scapa mingea in poarta 0-3.Pe finalul partidei gazdele reusesc golul de onoare si meciul se termina cu scorul de 1-3.
Cu riscul de a ma repeta trebuie sa amintesc dinou prestatia jalnica a brigazii de arbitri, un arbitraj care personal nu l-am mai vazut de multi ani la noi in judet, de pe vremea lui 'Limba sau Acasandrei', ceva de nedescris, jucatorii nostri plecau cu 3,4 metri in spate dar tusierul ridica fanionul nonstop.Sunt curios ce a scris observatorul meciului in raport despre acesti asa zisi arbitri care au reusit sa se faca de ras si sa enerveze pe toata lumea prezenta la meci.

Echipa de juniori a invins cu 4-2 si a castigat batalia locului 3 cu macinenii.

RAZELM JURILOVCA-ARRUBIUM MACIN 2-0

Etapa 15 - cel mai bun meci al returului....

In aceasta etapa intalnim pe teren propriu pe Pescarusul Sarichioi echipa ce a zdrobit etapa trecuta pe Jurilovca.La aceasta partida lotul echipei noastre a fost de doar 13 jucatori avand doar doua rezerve.Antrenorul Guliu,jucatorii Petre C. si Toader S. sunt plecati in Turcia la un turneu de old boys, F.Lungu si juniorul Tudor absenti cu probleme de sanatate.
Incepem partida in formula: Nicolov,Ciobanu,Posirca,Oprea,Podeanu,Halep,Caluda,Curumi,Anghel,Stere,Dimcica Incepem meciul in atac cu posesie indelungata si dupa cateva interventii bune ale portarului oaspetilor Caluda inscrie cu un sut frumos la vinclu 1-0.Dominam in continuare si golul vine firesc inscris de Dimcica 2-0.Scorul pauzei este reusit de Oprea care inscrie cu o lovitura de cap 3-0.
In repriza secunda se fac si cele doua schimbari intra in teren Cristoiu si Manac in locul lui Dimcica si Nicolov.Practicam acelasi joc bun de pase cu posesie indelungata si ocazii multe.Inscriem pentru 4-0 prin acelasi Caluada dupa o pasa venita de la Curumi.Incepe ploaia insa asta nu-i impiedica pe jucatorii nostri sa mai inscrie prin Stere 5-0.Ultimele goluri ale partidei sunt inscrise de Curumi care inchide tabela 7-0.
Un fapt ciudat la aceasta partida este fluierarea sfarsitului partidei in minutul 75 fara nici un fel de explicatie din partea centralului constantean Veli Selatin.Probabil i-a stat ceasul:))

Echipa de juniori a remizat scor 1-1 dupa ce au ratat foarte multe ocazii.

TRIUMF CERNA-L.SL.CERCHEZA 0-1

Etapa 12 - deplasare la "sperietoarea" acestui inceput de retur...

In a treia etapa a acestui retur (03.04.2011) ne deplasam la Somova pentru meciul cu echipa surpriza a acestui start de retur.Va reamintim ca National Somova a dispus in prima etapa de Sageata Stejaru cu 5-1 si in etapa a doua de Razelm Jurilovca in deplasare cu 2-0.Se anunta un meci disputat din echipa noastra lipsind 3 jucatori : Lungu,Stere si Tudor.

Incepem meciul in formula: Nicolov,Ciobanu,Petre,Posirca,Toader,Anghel,Caluda,Oprea,Podeanu,Curumi,Halep Incepem bine meciul si in startul partidei avem prima mare ocazie ratata de Oprea scapat singur.Peste cateva minute Halep il imita pe colegul sau scapa singur dar il ia la tinta pe portarul advers.Mai ratam doua mari ocazii in aceasta repriza prin Curumi si dinou Oprea, iar oaspetii au singura lor ocazie din aceasta repriza in urma unui corner.

Repriza secunda gaseste echipa noastra in aceiasi formula de joc insa golul se lasa asteptat.Gazdele au cateva sarje pe contraatac insa Nicolov este atent de fiecare data.In cele din urma reusim sa deschidem scorul prin Halep care inscrie cu o lovitura de cap sub bara transversala.0-1.Gazdele nu mai au forta sa atace si acelasi Halep reuseste golul doi cu un sut extraordinar in vinclul portii somovene.0-2

De remarcat la acest meci vremea foarte proasta cu vant puternic si ploaie pe final, evolutia buna a brigazii de arbitri condusa de Ionita senior si debutul foarte curajos al unui alt junior local si anume Silviu Podeanu.

Echipa de juniori a pierdut la limita cu 1-0 in fata campioanei de anul trecut facand un meci reusit.