joi, 23 iunie 2011

Sfarsit de sezon umbrit de o gafa inexplicabila...

In finala cupei judetene disputata Sambata la 3 zile dupa barajul de promovare Eolica Baia avea sa intalneasca pe stadionul din Stejaru pe Granitul Babadag .Echipa noastra a castigat cu scorul de 5-2 un meci avut la discretie de la inceput.Scorul pauzei a fost 1-1, Eolica evoluand in 10 oameni din prima repriza dupa eliminarea portarului Nicolov.Dupa pauza chiar si cu un om in minus transam meciul iar scorul final a fost 5-2.
Meciul foarte bun si victoria echipei au fost insa umbrite de o gafa impardonabila a oficialilor nostri care inexplicabil au introdus in teren un junior sub 14 ani (Stoica) si un jucator care nu era trecut pe foaia de joc (Halep).Cei de la Granitul Babadag au facut un memoriu la AJF si trofeul a trecut din pacate in vitrina celor din Babadag.Ar fi fost trofeul care ar fi incununat evolutia de exceptie a echipei in acest sezon si realizarea eventului.Totusi tin sa felicit jucatorii echipei pentru seriozitatea si profesionalismul aratat.

miercuri, 15 iunie 2011

Baraj - am spulberat si Calarasiul...

A venit si ziua cea mare barajul de promovare impotriva campioanei judetului Calarasi si anume Venus Independenta.Gazda acestui meci a fost judetul Constanta mai precis renumitul stadion "Farul".Ceea ce presimteam s-a adeverit echipa noastra castigand detasat la un scor categoric.Cu un public numeros, cum nu s-a mai vazut din pacate de mult pe stadionul Farului, echipa noastra s-a simtit ca acasa sustinuti de peste 300 de suporteri din Baia si multi altii din Constanta.O parte din jucatorii nostri erau familiarizati cu terenul, tinand cont ca Lungu a fost capitanul Farului in liga I in una din cele mai bune echipe ale Farului iar R.Oprea era titular in aceiasi echipa la 20 de ani.
Incepem meciul in formula:
Nicolov,Ciobanu,Petre,Posirca,Toader,Anghel,Oprea,Lungu,Caluda,Curumi,Stere
Incepem meciul cu o posesie buna si impingem jocul spre careul calarasean.Apare si prima ocazie mare a echipei noastre Curumi trimitand o scarita peste portar care trece insa pe langa poarta.Continuam sa dominam jocul la mijlocul terenului, S.Toader patrunde pe partea dreapta,trece de un adversar, centreaza in fata portii de unde portarul advers nu reuseste sa respinga balonul care ajunge la Stere si scorul devine 1-0.Echipa se dezlantuie si ataca poarta Venusului, iar golul doi vine inevitabil cu un sut in vinclu de la 20 m al lui S.Toader 2-0.La acest scor oprim putin motoarele si Independenta are prima ocazie la poarta noastra din care reusesc sa si inscrie 2-1.Este doar un foc de paie baietii nostri trec dinou la carma jocului si Stere este faultat clar in careu.Arbitrul nu sta pe ganduri si dicteaza 11m pentru echipa noastra.Executa foarte bine si inscrie R.Oprea 3-1.Calarasenii sunt nevoiti sa iasa la joc si la una din putinele ocazii lovesc bara transversala.C.Petre nu se lasa mai prejos si loveste si el transversala din lovitura libera.Adversarii sunt la pamant si dupa o pasa excelenta a lui Oprea, Curumi scapa singur cu portarul pe care il dribleaza si inscrie cu poarta goala 4-1.Acesta a fost scorul pauzei.
Din pacate incepem repriza secunda cu o veste proasta, atacantul nostru D.Curumi se accidenteaza si in a doua repriza locul lui in atac este luat de Dimcica.Incepem repriza secunda luand de sus adversarul dupa o prima repriza excelenta si acest lucru ne costa, la doar doua minute dupa pauza adversarii inscriu cu un sut slab de la 20 m dupa o plasare slaba a portarului nostru.Are loc o cadere in jocul echipei noastre cateva minute si jocul nu mai are acelasi ritm din prima repriza.Pe fondul acestei caderi Independenta reduce din handicap dupa un marcaj slab al fundasilor nostri si galeria calaraseana incepe sa spere.Insa experienta echipei noastre isi spune cuvantul si incepem sa punem dinou stapanire pe mijlocul terenului, Oprea si Lungu facand o treaba foarte buna.Dupa incursiune a capitanului Caluda pe partea stanga si o centrare foarte buna Dimcica aduce liniste si inscrie pentru 5-3.Din acest moment adversarii clacheaza si victoria nu ne mai poate scapa.Atacam poarta adversa si dupa o centrare buna a lui Oprea Stere inscrie golul sase cu un voleu spectaculos 6-3.In teren intra G.Stan,Guliu si Nane inlocuindu-i pe Toader,Caluda si Stere.Deja in tribune este atmosfera de sarbatoare si echipa noastra face si spectacol Oprea lovind transversala cu un sut violent.Nane are si el un sut bun din unghi insa portarul advers scoate peste poarta.De semnalat ar mai fi o interventie buna a lui Nicolov la o patrundere a atacantului calarasean.Meciul se incheie cu scorul de 6-3.
De precizat ca la sfarsitul meciului oficialii de la Independenta au avut nesimtirea de a depune o contestatie pentru nereguli numai de ei stiute, dar "hotul striga hotul" in echipa Independenta evoluand doi jucatori cu DUBLA LEGITIMARE care sambata joaca la Independenta si duminica la Dunarea Ostrov (Constanta).Este vorba despre Claudiu Baraitaru si Mihai Constantin acesta din urma fiind si titular.RUSINE Independenta pentru lipsa de fairplay nu au stiut sa recunosca superioritatea adversarilor.FELICITARI CAMPIONILOR !!!

Etapa 22 - A cazut cortina....

Duminica 5-iunie-2011 s-a incheiat campionatul judetean de fotbal.In ultima etapa ne-am deplasat la cel mai competitiv adversar din acest campionat Unirea Casimcea.Cu gandul mai mult la meciul de baraj echipa noastra avea in acest meci doua obiective: 1. sa castige meciul pentru un record unic in tara (sa castige toate meciurile din campionat) si 2. sa nu se accidenteze nimeni pentru meciul de baraj.Primul obiectiv a fost indeplinit pe jumatate (nu am castigat dar am terminat campionatul neinvinsi) iar probleme cu accidentarile nu au fost.Din echipa noastra au lipsit 3 titulari : Curumi,Stere si Toader.

Echipa de start: Nicolov,Posirca,Petre,Oprea,Ciobanu,Anghel,Caluda,Lungu,Cristoiu,Halep,Dimcica.

Meciul a fost unul foarte disputat, cu multe faze de poarta, terenul de dimensiuni reduse contribuind foarte mult.Incercam si reusim sa tinem mingea mai mult din start, ratam si doua ocazii in debut, insa gazdele lovesc pe contraatac si deschid scorul in urma unui sut din unghi care se vroia a fi o centrare 1-0.In continuare meciul se desfasoara sub aceleasi coordonate Baia cu posesia mingei dar Casimcea cu ocaziile mai mari, lovind si de doua ori transversala.Se intra la pauza cu gazdele in avantaj de un gol.

In cepem repriza secunda in aceiasi formula insa cu schimbari in sistemul de joc.Oprea trece la mijlocul terenului langa Lungu, Caluda trecand in banda.O miscare foarte inspirata a lui Guliu.Nu la fel de inspirati au fost aparatorii si portarul nostru care au avut probleme si in repriza secunda.Cei doi mijlocasi centrali isi dovedesc dinou valoarea si imping jocul spre poarta Unirii, inevitabil vine si golul egalizator dupa un autogol al lui Ersin de la gazde 1-1.Gazdele pun dinou in pericol poarta noastra prin sarje taioase de contraatac lovind dinou bara transversala a portii noastre de doua ori.In urma unei gafe a portarului nostru care trimite mingea direct la atacantul Unirii gazdele trec dinou in avantaj 2-1.Meciul este foarte disputat in continuare insa in limita regulamentului fara intrari dure sau injurii.In echipa noastra iese Dimcica si intra G.Stan.Presam in ideea egalarii si reusim acest lucru pri Oprea cu un sut extraordinal cu exteriorul de la 20 m. si scorul devine 2-2.La acest scor ne este anulat total eronat un gol al lui Halep pe motiv de offside (precizez ca eram pozitionat pe linie cu tusierul si atacantul nostru - cel putin un metru in spate).Halep recupereaza o minge si scapam doi contra unu pe contraatac, ii paseaza lui Lungu care in momentul finalizarii din fata portii nimereste intr-o "capcana" a gazonului si aluneca.Din bratele portarului mingea ajunge imediat la poarta noastra unde gazdele lovesc dinou bara lui Nicolov.In teren intra si Guliu in locul lui Caluda.Fl,Lungu isi incearca si el sansa cu un sut de la 25 m insa balonul loveste bara laterala.Meciul se incheie cu scorul de 2-2, o partida extrem de disputata care a aratat ca cele doua echipe merita din plin locurile din clasament.De remarcat si fairplay-ul gazdelor care si-au vazut de joc, fara intrari urate sau alte gesturi de indisciplina.

La finalul acestei partide am primit tricourile de campioni si un rand de echipament dupa ce saptamana trecuta am primit medaliile de campioni.La capitolul diplome M.Guliu a fost premiat pentru cel mai bun antrenor, Iacob Ion pentru cel mai bun presedinte de club si nu in ultimul rand C.Dica pentru cel mai bun finantator din liga IV Tulcea.Decernarea a fost facuta de catre prefectul de Tulcea, L.Gudu.
Eolica Baia nu a mai pierdut un meci de aproape 2 ani, in acest timp a disputat 40 de meciuri oficiale din care a castigat 39 si a facut un egal.Au fost 36 de meciuri de campionat,3 meciuri de cupa si barajul cu Tandarei.Este un record impresionant pentru echipa noastra care greu va fi depasit de vreo echipa.

Echipa de juniori a terminat la egalitate cu acelasi scor 2-2, la sfarsitul meciului fiind premiati pentru pozitia a treia din clasament.Felicitari!

sâmbătă, 4 iunie 2011

Baraj contra Venus Independenta...

Astazi s-a stabilit adversara Eolicii in meciul de baraj pentru accederea in liga a III a.Acesta este Venus Independenta care in urma cu cateva ore a devenit campioana judetului Calarasi invingand in finala pe Progresul Fundulea cu scorul de 3-1.

Astfel pe 15 iunie 2011 la ora 17:30 in judetul Constanta se va disputa:

EOLICA 2010 BAIA (TL) vs VENUS INDEPENDENTA (CL)

vineri, 3 iunie 2011

Oficial jucam barajul cu CALARASI...

Ceea ce banuiam s-a adeverit vom juca barajul de promovare impotriva campioanei judetului Calarasi.In acest judet au ajuns in finala playoff-ului Venus Independenta si Progresul Fundulea.De precizat ca Venus este favorita acestei finale, Fundulea venind din postura de outsider.Meciul de baraj va fi organizat de catre AJF Constanta pe data de 15 iunie 2011 la ora 17 :30, locatia urmand a fi aleasa intre timp.
Tinand cont de parcursul fara greseala din acest an si de istoria ultimelor doua baraje inclin sa cred ca Eolica Baia porneste favorita in acest baraj de promovare.