COMPREST GIM BUC.- CS STEFANESTI 0-2
ACS BERCENI - VIITORUL AXINTELE 2-1
CS BALOTESTI a stat.

Etapa 15 - terminam turul cu fruntea sus...

In ultima etapa din acest tur de campionat Eolica se deplasa in judetul Calarasi, la Chirnogi pentru meciul cu Viitorul.Cu o echipa decimata de accidentari si suspendati mergeam in aceasta etapa cu gandul de a nu pierde.Astel Tudorache,Stere,Banoti toti accidentati, Petre,Naziru suspendati au fost jucatorii care nu au putut ajuta echipa in aceasta ultima etapa.
Incepem meciul cu multe improvizatii pe multe posturi.Cum era si logic gazdele incep in atac si incearca sa se apropie de poarta noastra.Echipei noastre i-au trebuit aproximativ 20 de minute pentru a se aseza bine in teren si jocul se echilibreaza, ba chiar finalul reprizei ne apartine cu o buna sansa de a marca pentru Dragut.
Repriza secunda o incepem in aceeasi formula,echipa noastra prinde si mai mult curaj si avansam spre poarta gazdelor.Fl.Lungu intr-o buna dispozitie de joc tine bine mijlocul terenului, de asemenea Curumi ii hartuieste in permanenta pe fundasii gazdelor fortandu-i sa greseasca.Prima ocazie din aceasta repriza apare la o patrundere a lui Caluda, insa portarul gazdelor respinge cu un reflex bun.Acelasi Caluda este dinou aproape de gol in urma unei faze fixe, lovind mingea de la 10 m insa pe directia portarului care respinge peste poarta.Gazdele nu reusesc sa puna in pericol poarta lui Vlas decat prin mingii aeriene la care portarul nostru a iesit de fiecare data foarte bine.Brigada de arbitri nu putea sa treaca neobservata si tusierul de pe faza noastra de atac il opreste inexplicabil pe Dragut din drumul spre gol acesta plecand cu cel putin 3 m in spate (eram chiar pe linia atacantului nostru).Gazdele au poate singura ocazie de gol spre finalul jocului la un sut din unghi care trece peste poarta lui Vlas.In ultimele minute de joc chirnogenilor le trece dinou glontul pe la ureche, in urma unei centrari bune a lui Curumi, Dan "reuseste" sa rateze din 5 m trimitand cu latul pe langa poarta.Scor final 0-0
Incheiem la egalitate un meci care dupa aspectul jocului trebuia sa-l castigam, dar ca in multe meciuri imprecizia la finalizare ne costa.
Incheiem primul tur de campionat in liga a III a din istoria echipei cu un merituos loc 6.Personal cred ca acest loc nu este in conformitate cu valoarea echipei care tinand cont de punctele pierdute la Comprest in minutul 90+4 si inexplicabil acasa cu Voluntari putea sa termine pe locul 4.
Felicitari tuturor baieilor, antrenorului Guliu,oficialilor clubului si nu in ultimul rand sponsorilor fara de care nu am fi fost aici :EOLICA DOBROGEA, SC TOLIL SRL,GABI STAN, SC COMPREST UTIL SRL SI PRIMARIA BAIA.
Eolica Baia: Vlas,Suta,Pascovici,Oprea,Taralunga,Chirila,Caluda,Lungu,Ciobanu,Curumi,Dragut

Etapa 13 - infrangere categorica...

Spre finalul campionatului ne-am deplasat la Berceni pentru meciul cu ACS, o echipa cu pretentii si cu o baza sportiva de invidiat.Cu un lot decimat de accidentari si suspendari am incercat sa obtinem un rezultat bun, insa de data aceasta nu ne-a iesit.Ghinionul s-a tinut de noi pana in ultima clipa,golgeterul Stere accidentandu-se la incalzire.
Prima repriza echipa noastra a fost clar peste adversar, dominand jocul si ratand trei ocazii foarte bune prin Dan,Curumi si Oprea.
In repriza secunda improvizatiile din echipa noastra si lotul foarte restrans-doar trei schimbari- au facut ca echipa noastra sa cedeze.Am inceput repriza secunda bine si timp de 15 min am fost prezenti in jumatatea gazdelor, insa de atunci totul s-a prabusit.Gazdele inscriu de doua ori din doua cornere (la unul din ele clar fault in atac nesanctionat de arbitru) dupa asezari defectuoase ale echipei noastre la fazele fixe.Gazdele mai inscriu o data tot in urma unei centrari si scorul final este 3-0.
Un scor totusi prea mare dupa aspectul jocului, diferenta fiind facuta la finalizare.Amintim ca in aceasta partida nu au putut evolua: Tudorache,Sandu,Stere,Banoti,Lungu.
Eolica Baia: Vlas,Suta,Pascovici,Naziru,Taralunga,Ciobanu,Petre,Oprea,Chirila,Dan,Curumi

DUNAREA CALARASI a stat.

Etapa 12 - continum seria meciurilor bune...

In etapa 12 la Baia venea o alta echipa din Ilfov si anume CS Balotesti.Se anunta un meci la discretia elevilor lui Guliu si Pascovici dupa seria buna a Eolicii care nu a mai pierdut un meci din etapa a 6 a.
Meciul incepe cu echipa noastra la timona,cu un bun joc de pase.Petre il incearca pe portarul oaspetilor din lovitura libera, acesta respingand in corner.Primul gol al partidei este inscris de golgeterul echipei Danut Stere care in urma unei centrari profita de ezitarea portarului ilfovean si trimite balonul in plasa pentru 1-0.Oaspetii nu reactioneaza si nu pun in pericol poarta lui Vlas in vreun fel.Scorul pauzei putea fi majorat de catre Tudorache care in urma unei centrari bune reia cu capul pe langa poarta din pozitie foarte buna.
In repriza secunda oaspetii dau semne ca vor mai mult insa echipa noastra sta bine in teren oprind actiunile oaspetilor.Suta recupereaza o minge la mijlocul terenului patrunde in mijloc de unde reuseste, probabil, cel mai frumos gol al carierei cu un sut de la aprox. 35 m in vinclul portii 2-0.Nu reusim sa ne bucuram prea mult de acest gol si dupa cateva minute, la o lovitura libera a oaspetilor, acelasi Suta deviaza balonul cu capul in propria poarta si scorul devine 2-1.Golul primit ii ambitioneaza pe jucatorii nostri care ies dinou la atac.Atacurile dau roade si in urma unui corner Tudorache reuseste sa duca dinou in avantaj de doua goluri echipa noastra, cu o reluare de la coltul scurt 3-1.Era minutul 70 cand echipa noastra reusea desprinderea si oaspetii par sa se fi resemnat.Guliu face toate cele 4 schimbari permise, menajand o parte din titulari.Finalul avea sa ne creeze putine emotii, la una din putinele erori ale apararii noastre in banda dreapta un jucator al oaspetilor patrunde in careu si il invinge pe Vlas cu un sut la coltul lung.3-2 in minutul 85.Pana la finalul meciului oaspetii incearca sa se apropie de poarta noastra insa cea mai mare ocazie apartine tot Eolicii, Caluda si Stan scapa doi contra unu cu un adversar insa primul alege sa traga in locul unei pase si balonul se duce peste poarta.Meciul se termina cu scorul de 3-2.
Echiapa noastra a ajuns la o serie de 6 meciuri consecutive fara infrangere cu 2 egaluri si 4 victorii si a urcat pe cea mai inalta pozitie din clasament in acest an - locul 5.
Eolica Baia: Vlas,Suta,Petre,Pascovici,Taralunga,Ciobanu,Oprea,Tudorache,Dan,Stere,Sandu
Au mai intrat: Curumi,Lungu,Caluda,Stan