miercuri, 26 septembrie 2012

Etapa 5 - meci incins cu rivalii vecini....

Dupa infrangerea din deplasarea de la Cerna, ne astepta pe teren propriu un meci la fel de dificil cu eternii nostri rivali Granitul Babadag.Asa cum ii sta bine unui derby,meciul a avut de toate : goluri multe, rasturnari de situatie, multi eliminati.Dinou nu reusim sa aliniem cel mai bun 11, capitanul Butusina lipsind motivat, Mazilu este inca in refacere.
Incepem partida bine si conducem pana la jumatatea reprizei cu scorul de 2-0 prin golurile lui Luca si C.Hagi, insa oaspetii revin in joc printr-un penalty inexistent dictat de catre arbitru, iar pana la pauza reusesc sa anuleze avantajul, reusind egalarea.
In startul reprizei secunde oaspetii trec in avantaj, scorul devenind 2-3.Tanara noastra echipa nu renunta si oaspetii raman in 10 dupa eliminarea unui jucator pentru cumul de cartonase galbene.Imediat vine si egalaraea, reusita cu un sut superb de la 30 m de catre  M.Boruz.3-3.Dupa ce reusim egalarea, oaspetii devin tot mai nervosi culminand cu bataia dintre doi jucatori care sunt imediat eliminati.Cu trei oameni in plus pe teren impingem jocul si reusim sa trecem dinou in avantaj prin golul inscris de catre Clement (junior de 15 ani) 4-3.La acest scor si cu trei oameni in plus tineretea jucatorilor nostri nu i-a ajutat sa puna stapanire pe joc si sa se distanteze pe tabela.M.Boruz este si el eliminat pentru doua galbene astfel ca ultimele minute se joaca 10 la 8.Scorul final ramane  4-3.
Echipa de juniori a terminat la egalitate scor 2-2 dupa ce la pauza scorul era 0-2.

Etapa 4 - vechile probleme...

Dupa prima victorie din acest campionat cu Horia, mergeam increzatori in deplasarea de la Cerna, insa in dimineata meciului increderea ne-a cam pierit.Vechile practici de acum 6,7 ani, cand mergeam sa adunam jucatorii din "plapuma", din pacate au revenit.Am plecat in deplasare la meci cu un lot format din 11 jucatori printre care si un junior de 15 ani.
Cu o asezare in teren inedita, nu apucam sa ne asezam bine si primim gol chiar in primul minut de joc 1-o.Cu toate acestea, reactionam bine si avem sansa egalarii prin Luca scapat singur cu portarul, insa atacantul nostru lobeaza mingea peste portar dar si peste poarta.Linia nostra de fund face dinou o greseala de nepermis si fostul atacant al Staruintei, Gicu Onceanu mareste avantajul gazdelor 2-0.Chiar si la acest scor echipa nu cedeaza si incepem sa stapanim jocul, insa pana la pauza ratam 3 ocazii imense de unu la unu, printre care si o bara prin juniorul Clement.Nu reusim sa inscriem si intram la pauza cu deficit de doua goluri.
Inceputul reprizei secunde aduce si caderea totala a echipei noastre cand, la o lumanare in careul de 6 m, portarul nostru nu reuseste sa ajunga cu mana unde ajunge acelasi Onceanu cu capul si scorul devine 3-0.Din acest moment echipa noastra cade definitiv, nu mai legam nicio pasa, se joaca la intamplare.In repriza secunda isi face aparitia si ploaia care mai ridica putin praful de pe stadion.Echipa cedeaza si fizic, nu putem face schimbari si mai luam un gol dupa o lipsa totala de marcaj 4-0.Spre finalul jocului reusim golul de onoare prin Achim care inscrie de la 30 m din lovitura libera 4-1.
Daca vom continua cu atitudinea aceasta cred ca vom face doar figuratie in acest tur de campionat, dar speram sa fie un caz ratacit cauza fiind "schimbarea orei de disputare a meciului".
Echipa de juniori recupereaza punctele si golurile din etapa trecuta invingand cu 7-2.

luni, 10 septembrie 2012

Etapa 3 - prima victorie pentru Hamangia...

Etapa a treia din campionatul judetean a adus la Baia pe Tractorul Horia, o echipa de tineri care se apropie de media de varsta a echipei noastre.Hamangia se afla inca in cautari de formule de start si relatii de joc.Fata de prima etapa au mai aparut cateva transferuri, iar antrenorul Faitas incerca sa-si cunoasca elevii noi.
Incepem meciul bine si dupa un inceput de joc incalcit avem prima mare ocazie ratata de atacantul nostru din 6 m.Dupa cateva minute Mazilu rateaza inexplicabil din 3,4 m cu poarta goala si tot el isi creaza o buna oportunitate dupa cateva minute insa suteaza in portar.Insa cum se intampla in fotbal, unii cu ocaziile iar altii cu golurile,la primul sut pe spatiul portii, in urma unei lovituri libere de la 30 m oaspetii deschid scorul cu largul concurs al portarului nostru.0-1.
Dupa pauza echipa noastra iese mai motivata, antrenorul face schimbarile potrivite si ne apropiem de poarta oaspetilor mai periculos.Suntem privati de un 11 m clar la interventia asupra lui Grigore in careu, iar dupa cateva minute reusim egalarea in urma unei lovituri de cap plasate a capitanului Butusina.1-1.Oaspetii incep sa cedeze, echipa noastra rezista fizic mult mai bine fata de etapa trecuta.In urma unei lovituri libere de la circa 25 m localnicul Mihai Boruz executa plasat si duce Hamangia pentru prima data in avantaj 2-1.Dupa golul doi oaspetii cad definitiv si echipa noastra se arunca in atac.Dupa un "un doi" reusit intre Cristoiu si Gheorghita, ultimul finalizeaza cu un sut plasat si stabileste scorul final 3-1.
Concluziile dupa acest meci ar fi mai buna rezistenta fizica fata de meciul din etapa trecuta insa mai este mult de acumulat si la acest capitol, iar in al doilea rand faptul ca am intalnit una din echipele modeste ale campionatului,rezultatul nefiind concludent.Vom vedea potentialul echipei in etapele viitoare.
Echipa de juniori a pierdut categoric cu scorul de 1-6.

marți, 4 septembrie 2012

Un nou inceput...

Dupa o vara cu multe schimbari, lucrurile s-au linistit si pornim pe un drum nou.Dupa retragerea sprijinului financiar al sponsorului principal Eolica Dobrogea, am fost nevoiti sa renuntam la liga III, echipa Eolica 2010 Dobrogea fiind mutata la Constanta si preluata de alti investitori.Comuna nu putea ramane fara echipa de fotbal, astfel dupa indelungi cautari si incercari am reusit, pe ultimii metri, sa incropim o noua echipa de fotbal - AS HAMANGIA BAIA - care va evolua in campionatul judetean.
Despre numele echipei, multi probabi ca stiu, HAMANGIA este cea mai veche cultura neolitica din mileniul IV-II i.Hr., care a fost denumita astfel dupa vechiul sat Hamangia, din comuna Istria, astazi localitatea Baia.
In prima etapa a campionatului ar fi trebuit sa jucam cu campioana anului trecut Unirea Casimcea, dar meciul a fost amanat, Casimcea avand meci de Cupa Romaniei, iar echipa noastra era inca in cautari.
Etapa a doua am reusit sa ne prezentam la meci in deplasare la Sarichioi, este adevarat cu o echipa modesta adunata in doua zile, pierzand categoric cu scorul de 7-2.Ca in orice domeniu inceputul este mai greu, dar pe parcurs lucrurile se vor rezolva si vom reveni acolo unde ne este locul, spre varful clasamentului.