luni, 30 noiembrie 2009

etapa 13

Duminica 29-noiembrie-2009 s-a desfasurat etapa cu numarul 13 a campionatului ligii aIVa judet Tulcea.Echipa noastra a avut cea mai lunga deplasare din acest tur de campionat deplasandu-se la Luncavita pentru meciul cu Progresul Isaccea.Echipa venea cu un moral foarte bun dupa o serie de 3 victorii in care a inscris foarte mult si a primit un singur gol.Pe o vreme umeda si un teren destul de greu incepem meciul in atac si dupa cateva sarje ofensive reusim sa deschidem scorul prin golgeterul nostru Tase Halep.Meciul se joaca "la o singura poarta" Baia ratand exasperant chiar in situatii de trei contra portarului, portar care a avut de asemenea interventii excelente.Pe fondul dominarii T.Halep mai inscrie o data din pasa foarte buna venita de la D.Voicu.Pe finalul reprizei M.Badea executa magistral o lovitura libera stabilind scorul pauzei Isaccea-Baia 0-3.
Ca de obicei incepem repriza secunda mai relaxati si la una din putinele incursiuni ale gazdelor primim gol printr-un sut din afara careului.Echipa nu acuza socul primirii golului si la faza urmatoare T.Halep reface diferenta de 3 goluri ducand scorul la 4-1 pt Baia.In continuare meciul curge in aceeasi directie Baia stapanind jocul.Dupa o sarabanda de ocazii in pozitie de unu la unu cu portarul,in urma unei combinatii a celor doi atacanti G.Onceanu stabileste scorul final al meciului. Progresul Isaccea-Eolica Baia 1-5
Dupa un inceput de campionat mai greu pricinuit de plecare catorva jucatori de baza (7 la numar) si accidentarea altora, echipa si-a revenit treptat fiind pe un trend ascendent, jocul incepand sa semene cu cel de anul trecut.Speram sa o tinem tot asa pana la finalul turului si dupa pregatirea de iarna sa revenim mai puternici...

Juniorii au incheiat la egalitate 1-1 Isaccea fiind o echipa buna din prima jumatate a clasamentului.Cu acest rezulta juniorii se mentin pe podium in clasament asteptand derbyul din ultima etapa cu U.Casimcea