luni, 5 septembrie 2011

Etapa 3 - derby dobrogean...

Dupa doua etape in care doar nesansa a facut sa nu luam puncte iata ca a venit etapa a 3 a in care sper ca am reusit sa risipim tot ghinionul de pana acum.Pe 2 septembrie ne-am deplasat la Techirghiol locul unde isi desfasoara meciurile de pe teren propriu in acest an CS Eforie.
In prima repriza controlam jocul gazdele nereusind sa se apropie de poarta noastra nici macar odata, singurele baloane in careul nostru fiind mingii aeriane aruncate la intamplare.Dupa o ratare uriasa a lui D.Stere care rateaza din 5 m perpendicular pe poarta reusim sa deschidem scorul.S.Banoti este faultat clar in careu si R.Oprea executa fara probleme penalty-ul 0-1.Ratam alte bune ocazii pana la finalul reprizei cand din pacate il pierdem pe D.Stere care face o intindere musculara.
In partea a doua avem meciul in mana si ratam ocazii foarte mari nereusind sa ne desprindem.Curumi intrat la pauza in locul accidentatului Stere face un meci foarte bun reusind multe pase decisive si obtinand cateva lovituri libere.Dupa un un doi frumos Banoti ramane singur in parte stanga insa sutul sau trece peste poarta.Ocaziile curg in continuare insa golul nu vine.Curumi ia o faza pe cont propriu dribleaza 4 jucatori si ii paseaza excelent lui Banoti in fata portii,insa acesta din urma nu reuseste preluarea si dinou irosim o ocazie uriasa.Curumi isi trece in cont si el o ocazie mare nereusind dintr-un unghi inchis ce e drept sa trimita spre poarta.Dupa regulile nescrise ale fotbalului acesta te pedepseste cand ratezi in exces si la singura ezitare a apararii noastre gazdele obtin un penalty din care reusesc sa egaleze 1-1.Dupa o prima repriza in care nu si-au facut simtita prezenta pe teren in repriza a doua intra in scena brigada de arbitri.Apar erori de arbitraj care doar la divizia judeteana se mai vad astfel centralul ne refuza un penalty pe care il acordau 10 arbitri din 10.Drept dovada jucatorii nostri l-au auzit pe central cum il atentiona pe fundasul din Eforie care a comis faultul in careu sa intre mai usor ca a avut noroc ca nu a acordat penalty.Sirul erorilor continua Banoti scapa singur spre poarta in unghi, fundasul gazdelor aproape ii rupe tricoul de pe el iar arbitrul acorda cartonas galben pentru proteste jucatorului nostru.Cu toate ca avem parte de un arbitraj execrabil ne aruncam in atac si in urma unui corner in minutul 85 reusim golul victoriei prin C.Petre care reia sub transversala.Gazdele incearca haotic egalarea prin acelasi procedeu pe care l-au folosit tot meciul si anume aruncarea tuturor baloanelor in careul nostru de unde fundasii nostri au respins fara probleme.
Meciul se termina cu scorul de 2-1 pentru echipa noastra care obtine primele puncte in acest sezon.
Eolica Baia: David,Pascovici,Petre,Naziru,Suta,Ciobanu,Oprea,Tudorache,Chirila,Stere,Banoti
Au mai intrat: Curumi,Taralunga,Dan Marian si Dragut.