vineri, 25 noiembrie 2011

Etapa 15 - terminam turul cu fruntea sus...

In ultima etapa din acest tur de campionat Eolica se deplasa in judetul Calarasi, la Chirnogi pentru meciul cu Viitorul.Cu o echipa decimata de accidentari si suspendati mergeam in aceasta etapa cu gandul de a nu pierde.Astel Tudorache,Stere,Banoti toti accidentati, Petre,Naziru suspendati au fost jucatorii care nu au putut ajuta echipa in aceasta ultima etapa.
Incepem meciul cu multe improvizatii pe multe posturi.Cum era si logic gazdele incep in atac si incearca sa se apropie de poarta noastra.Echipei noastre i-au trebuit aproximativ 20 de minute pentru a se aseza bine in teren si jocul se echilibreaza, ba chiar finalul reprizei ne apartine cu o buna sansa de a marca pentru Dragut.
Repriza secunda o incepem in aceeasi formula,echipa noastra prinde si mai mult curaj si avansam spre poarta gazdelor.Fl.Lungu intr-o buna dispozitie de joc tine bine mijlocul terenului, de asemenea Curumi ii hartuieste in permanenta pe fundasii gazdelor fortandu-i sa greseasca.Prima ocazie din aceasta repriza apare la o patrundere a lui Caluda, insa portarul gazdelor respinge cu un reflex bun.Acelasi Caluda este dinou aproape de gol in urma unei faze fixe, lovind mingea de la 10 m insa pe directia portarului care respinge peste poarta.Gazdele nu reusesc sa puna in pericol poarta lui Vlas decat prin mingii aeriene la care portarul nostru a iesit de fiecare data foarte bine.Brigada de arbitri nu putea sa treaca neobservata si tusierul de pe faza noastra de atac il opreste inexplicabil pe Dragut din drumul spre gol acesta plecand cu cel putin 3 m in spate (eram chiar pe linia atacantului nostru).Gazdele au poate singura ocazie de gol spre finalul jocului la un sut din unghi care trece peste poarta lui Vlas.In ultimele minute de joc chirnogenilor le trece dinou glontul pe la ureche, in urma unei centrari bune a lui Curumi, Dan "reuseste" sa rateze din 5 m trimitand cu latul pe langa poarta.Scor final 0-0
Incheiem la egalitate un meci care dupa aspectul jocului trebuia sa-l castigam, dar ca in multe meciuri imprecizia la finalizare ne costa.
Incheiem primul tur de campionat in liga a III a din istoria echipei cu un merituos loc 6.Personal cred ca acest loc nu este in conformitate cu valoarea echipei care tinand cont de punctele pierdute la Comprest in minutul 90+4 si inexplicabil acasa cu Voluntari putea sa termine pe locul 4.
Felicitari tuturor baieilor, antrenorului Guliu,oficialilor clubului si nu in ultimul rand sponsorilor fara de care nu am fi fost aici :EOLICA DOBROGEA, SC TOLIL SRL,GABI STAN, SC COMPREST UTIL SRL SI PRIMARIA BAIA.
Eolica Baia: Vlas,Suta,Pascovici,Oprea,Taralunga,Chirila,Caluda,Lungu,Ciobanu,Curumi,Dragut
Au mai intrat: Dan,Sandu