luni, 5 noiembrie 2012

Etapa 11 - prima victorie din deplasare in "Kosovo"

In etapa a 11 a ne-am deplasat la Frecatei pentru confruntarea cu nou intrata in campionat Viitorul.Echipa gazda alcatuita din jucatori autohtoni si jucatori tulceni se afla la egalitate de puncte cu echipa noastra in clasament, partida anuntandu-se destul de echilibrata. In cele din urma echilibrul a fost facut de catre evolutia dincolo de limita regulamentului a jucatorilor gazda dar si maniera de arbitraj jenanta a brigazii brailene.Inca un lucru de remarcat este starea terenului care este chiar mai prost decat cel din Lastuni.
Incepem partida bine si in minutul 2 reusim sa deschidem scorul dupa o combinatie rapida intre Cristoiu si Luca, ultimul inscriind cu capul sub transversala 0-1.Gazdele reusesc sa se dezmeticeasca si reusesc egalarea la o lovitura libera, zidul nostru nepozitionandu-se corect 1-1.Jocul este unul incalcit, in mare parte din vina suprafetei de joc aproape impracticabila.Gazdele practica un joc foarte dur, la intimidare insa arbitrul brailea tolereaza inexplicabil intrarile dure.Revenim in atac si Luca reuseste sa obtina o lovitura de la 11 m corect acordata de central.Executa Serban si scorul devine 1-2.Din acest moment isi intra in rol arbitrul central care refuza sa-l elimine pe "renumitul" Tudorache de la gazde care faulteaza clar fara minge, avand si un cartonas galben, insa inexplicabil arbitrul trece cu vederea.Jocul este din ce in ce mai dur si in urma unei aglomeratii create in coltul terenului Ghinea este lovit in fata de catre un jucator al gazdelor insa dinou centralul nu vrea sa vada.Dupa ce refuza sa elimine doi jucatori ai gazdelor centralul continuua sa ne distruga meciul, Luca scapand spre poarta adversa, este faultat clar in careu insa centralul refuza sa acorde 11 m.Intram la vestiare cu un avans minim.
La inceputul reprizei secunde se petrec fapte care ne aduc aminte de fotbalul judetean din anii '90, arbitrul brailean se scuza oficialilor din Frecatei citez: "eu vreau sa va ajut dar daca nu va apropiati de poarta, joaca bine astia de la Hamangia". Este incredibil cum in anul 2012 inca se mai practica arbitraje de acest gen...Tinerii nostri jucatori nu se lasa insa intimidati de jocul dur si reusesc sa inscrie golul trei prin Parvu care scapa singur in partea dreapta si-l executa pe portarul gazdelor 1-3.Gazdele neputincioase joaca in continuare la fel de dur si culmineaza cu accidentarea foarte grava a lui Ilie care a fost foarte aproape de o tragedie.Jucatorul nostru a fost impins de catre acelasi Tudorache la un duel aerian si se ciocneste cu celalalt fundas central de la Frecatei, suferind o comotie puternica la cap.Bineinteles ca arbitrul nu vede nici aceasta intrare a lui Tudorache crutandu-l inca o data de eliminare.Dupa minutele 60-65 gazdele cad fizic si pe teren este decat echipa noastra.In urma unei actiuni rapide golgeterul nostru Boruz scapa singur spre poarta si inscrie cu un sut la vinclu 1-4. Pana spre finalul jocului mai sunt de notat cateva ocazii bune ale echipei noastre. Ajungem in minutele de prelungiri (4), apararea noastra relaxata greseste inexplicabil si gazdele reduc din diferenta in min 92 scorul devenind 2-4.In ultimul minut de joc nesimtirea arbitrului brailean atinge cote maxime, cand la un balon aruncat la disperare in careul nostru acelasi "circar" Tudorache (care trebuia sa fie de mult la vestiare) plonjeaza jenant in careu fara sa fie atins de nici unul din jucatorii nostri, arbitrul acordand penalty pentru gazde, starnind amuzamentul spectatorilor si iritand suporterii Hamangiei.Executa gazdele inscriu si imediat arbitrul fluiera finalul jocului 3-4.Culmea tupeului acestui fluierici este atinsa dupa fluierul final cand le explica celor din Frecatei ca daca era diferenta de un gol nu acorda niciodata acel 11 m insa asa: "v-am facut un cadou".
Acest meci aminteste prin atitudinea barbara ,din teren si din afara lui, a gazdelor de o alta echipa intrata acum cativa ani in campionat, tot asa cu sabia scoasa la meciurile de acasa, este vorba de Cataloi, vecinii celor din Frecatei. Se pare ca in acest colt al judetului civilizatia ajunge mai greu.Pana sa ajung aici credeam ca Macinul este cel mai riscant loc din judet pentru disputarea unei partide, insa m-am inselat Frecatei = "Kosovo".
Este ciudat ce se intampla in judet referitor la arbitraje, un exemplu fiind Macin care refuza brigazile tulcene, cerand culmea brigazi brailene, toata lumea stiind ca jucatorii Macinului sunt majoritatea braileni si galateni.Dar vorba aia : "nu e prost ala care cere ci ala care da".
Hamangia Baia : Oarza,Podeanu(Orza),Serban,Ghinea( Ilie)(Parvu),Elisei,Lupu,Smadu,Hagi,Boruz,Cristoiu,Luca
Antrenor : Faitas D.

Echipa de juniori a castigat cu scorul de 5-2.