marți, 20 noiembrie 2012

Etapa 13 - meci foarte echilibrat...

Duminica, pe 18 noiembrie, ne-am deplasat la vecinii nostri din Slava Cercheza, unde ne asteptam ca de obicei la un meci foarte disputat. Insotiti de un numar mare de suporteri (aprox 30-40 persoane), echipa noastra a facut un meci mare pe un teren unde foarte greu se castiga puncte.De apreciat preocuparea celor din Slava Cercheza care au facut eforturi si au reusit sa imbunatateasca suprafata de joc care arata jalnic pana nu de mult.
Meciul a fost foarte disputat din start insa echipele si-au vazut de fotbal, practicand un joc sportiv.Repriza intai a fost mai mult un duel al apararilor, ambele echipe avand cate 2,3 ocazii de a marca.
Repriza secunda incepe tot sub semnul echilibrului, insa echipa nostra, foarte bine asezata in teren si cu un portar in zi mare, reuseste deschiderea scorului in urma unui contraatac rapid, pe filiera Smadu -Luca, cel din urma reusind sa inscrie pentru 0-1.Reusim sa pastram rezultatul circa 10 min, gazdele reusind egalarea in urma unei centrari din banda 1-1.Jucatorii nostri nu acuza socul primirii golului, iar in urma unui contraatac acelasi Luca scapa singur cu portarul suteaza in acesta, mingea ajunge la Smadu care este faultat clar in careu de catre portarul gazdelor insa centralul Coman refuza acordarea unui penalty foarte clar.Echipa noastra nu se multumeste cu egalul si impinge jocul spre careul gazdelor, iar in urma unei lovituri libere de la 25 m, capitanul Serban executa excelent trimitand mingea in vinclu 1-2. Pana la final mai ratam o buna ocazie la sutul lui Boruz, si ne aparam foarte exact cu un plus pentru fundasii centrali Serban si Ghinea.
Hamangia Baia : Oarza, Podeanu,Ghinea,Serban,Cristoiu,Orza(Ilie),Achim,Elisei,Boruz,Smadu,Luca
Antrenor: D.Faitas

Echipa de juniori a facut un meci bun contra fostei campioane a judetului, terminand la egalitate 3-3.