luni, 1 martie 2010

Etapa 16

A venit primavara si o data cu ea a debutat si campionatul judetean de fotbal Liga IV Tulcea.La o data la care de mult nu s-a mai dat startul returului de campionat 28-02-2010 echipa Eolica Baia primea vizita Nationalului din Somova.(in tur 1-7 pt Baia).
In ceea ce priveste echipa la nivelul conducerii clubului nu s-a schimbat nimic, presedinte de club Ion Iacob, presedinte onorific Nicolae Ianus,antrenorul jucator al echipe Mihai Guliu.
La nivelul echipei au avut loc cele mai mari schimbari si din cauza lipsei de rezultate din tur si din cauza noii strategii a clubului si anume antrenamentele care urmeaza sa se desfasoare la Constanta.Din randul celor plecati de la echipa pana in acest moment si carora tin sa le multumesc personal pe aceasta cale pentru tot ce au facut pentru echipa, se numara Dan Voicu,Sorin Boscenco (Horia),Gica Onceanu,Popescu,Nasture I,etc.Dintre noii veniti ii amintesc pe:D.Curumi,I.Dragoi(ex CSO Ovidiu),Costel Petre (ex Gloria Buzau,Viscofil,Sageata Stejaru) Radu Oprea (ex Farul Cta,Sageta Stejaru,Rapid Bucuresti,Altay Cta), Cristi Posirca (ex Portul Cta), Grigorie Tudor (ex Farul,FC Arges), Nicolov (ex Macin,Delta Tulcea),Mocanu,Rosu (ex Jurilovca),C.Talpau (ex Casimcea,S.Stejaru)etc.
Ca de obicei inceputul returului fara pregatirea de iarna este destul de greu, tinand cont si de faptul ca jucatorii se intalneau pentru prima data in aceeasi formatie.Insa experienta majoritatii jucatorilor s-a vazut.Incepem jocul impotriva Somovei,o echipa intarita si ea cu cativa jucatori in pauza competitionala,si dupa cateva minute apar si ocaziile semnate de Talpau care loveste bara din cativa metri,Curumi rateaza si el doua ocazii.In cele din urma dupa o cursa pe partea dreapta a lui Talpau care centreaza in careu Curumi inscrie pentru 1-0, acesta fiind si scorul pauzei.
Incepe repriza secunda, ratam cateva ocazii prin aceiasi Curumi,Talpau sau Halep.In urma unei centrari a lui Halep de pe dreapta un fundas al somovei face hent in careu si arbitrul arata punctul cu var.Executa Curumi care rateaza trimitand mingea in bara.In continuare ramanem in atac si in urma unei respingeri a portarului advers Halep trimite mingea in poarta cu capul din 7.8 metri.Se fac schimbari in teren intrand si Pupu,Rosu,Mocanu.Meciul se termina cu scorul de 2-0 in favoarei echipei noastre.

Echipa de juniori castiga cu 4-2 administrand Somovei prima infrangere din acest sezon si se mentine pe podium in lupta pentru castigarea campionatului.