sâmbătă, 8 octombrie 2011

Etapa 8 - cea mai facila partida...

In etapa a 8 a la Baia sosea Rapid II Bucuresti, o echipa cu nume dar care nu mai este cea de anii trecuti care era mai tot timpul in prima jumatate a a clasamentelor.Echipa noastra venea cu un moral bun la aceasta intalnire dupa victoria din deplasarea de la Ianca.
Incepem prima repriza cu vantul in fata, insa punem repede stapanire pe joc plimband mingea de pe o parte pe cealalta a terenului.Ratam cateva bune ocazii, Stere suteaza din unghi dar portarul rapidist respinge in corner.Petre incearca si el poarta din lovitura libera.Golul avea sa vina in minutul 25 dupa o lovitura libera din marginea careului executata de acelasi Petre, portarul oaspetilor respinge in fata si atent Sandu impinge mingea in poarta 1-0.Singura ocazie a rapidistilor putea sa ne coste egalarea, la o lovitura libera de la mare distanta experimentatul Vlas este pacalit de vantul puternic si iese pe sub balonul care loveste bara laterala.Intram la pauza cu avantaj de un gol.
Repriza secunda a fost un galop de sanatate pentru echipa noastra care si cu vantul in spate a dominat copios tanara echipa a Rapidului.Ocaziile curg la poarta oaspetilor, Ciobanu lovind transversala de la 20 m, Stere trimite pe langa poarta din pozitie foarte buna.Dragut patrunde in careu este faultat clar dar arbitrul nu acorda penalty.Curumi intrat dupa pauza isi face simtita prezenta si dupa o faza lucrata pe partea dreapta, scoate mingea la sut pe 16 m de unde Banoti trimite la firul ierbii in plasa portii 2-0.Oaspetii nu pot da o replica si sunt masati in propria jumatate, Eolica atacand si cu fundasii.Ratam ocazii imense prin Oprea scapat singur dupa o pasa a lui Curumi insa nu se concentreaza la finalizare luand portarul la tinta.Ciobanu centreaza de pe partea dreapta si Dan trimite peste poarta din 6 m.Scorul final ramane 2-0 in ciuda numeroaselor ocazii.
Eolica a facut probabil cel mai bun meci din acest campionat dominand clar adversarul, sa nu ne imbatam insa cu apa rece, Rapidul fiind clasata pe ultimul loc al clasamentului.Speram ca echipa sa-si mentina acelasi tonus si in urmatoarele meciuri foarte dificile in deplasare la Calarasi si acasa cu actualul lider Afumati peste doua saptamani.
Eolica Baia:Vlas(David),Suta,Petre,Naziru,Taralunga,Dragut(Dan)Oprea,Banoti,Ciobanu,Stere(Caluda),Sandu(Curumi)