marți, 2 octombrie 2012

Etapa 6 - confruntare cu liderul...

In etapa a 6 a ne-am deplasat pe terenul poate celei mai bune echipe din judet in acest moment, dar si pe cel mai prost teren din judet de departe.O suprafata de joc execrabila pe care greu poti dezvolta un joc de calitate, si o neglijenta de nepermis a celor din Lastuni care nu fac nici un efort sa mai imbunatateasca suprafata de joc, care pana la urma, ii dezavantajeaza cel mai mult pe ei, o echipa cu jucatori de calitate.Dar asta este strict problema lor, in ceea ce ne priveste am deplasat dinou un lot cu putini jucatori, parca speriati de locul ocupat de adversar in clasament.
Partida incepe cu gazdele la carma jocului dar fara mari ocazii de gol la poarta noastra.Totusi Izbanda reuseste sa deschida scorul la o greseala a fundasului lateral stanga din echipa noastra 1-0.Imediat dupa primirea golului reactionam si in urma unei lovituri libere de pe partea stanga "Grigore"(Teo)  reuseste sa inscrie cu o lovitura de cap 1-1.Meciul este echilibrat si se da o lupta apriga la mijlocul terenului, norii de praf care se ridica deranjand jucatorii.Gazdele trec dinou in avantaj dupa ce transforma o lovitura de la 11 m. 2-1.La acest scor atacantul nostru Luca scapa singur cu portarul advers insa este blocat de acesta si nu reuseste sa egaleze.Daca nu am reusit noi au dat ei, la o faza de contraatac gazdele duc scorul la 3-1.Nu cedam nici la acest scor si reusim dinou sa ne apropiem Serban (Mihai) reusind sa inscrie dupa o combinatie reusita cu Hagi si scorul devenea 3-2.De aici a intrat in scena "marele arbitru" Iasciu care probabil deranjat de darzenia tinerilor fotbalisti din Baia s-a gandit el sa-i ajute putin pe cei din Lastuni sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri.Imediat dupa ce am reusit sa ne apropiem la un gol, la faza urmatoare la o ingramadeala in careul nostru, Ababei de la gazde face o preluare larga, mingea ajunge la portarul nostru, iar atacantul vazand ca nu mai are sanse sa ajunga la balon plonjeaza in careu si bineinteles se acorda penalty.Lovitura de la 11 m este transformata si se intra la pauza cu scorul de 4-2.
Repriza secunda nu a mai fost atat de spectaculoasa ca prima, in mare parte datorita aceluiasi "mare arbitru" Iaschiu care pur si simplu a stricat jocul cu decizii gresite de ambele parti iritand pe toata lumea, pe alocuri starnind si hazul unora.Izbanda mai reuseste sa inscrie o data in aceasta repriza scorul final fiind 5-2.
In concluzie un meci foarte greu la o echipa cu pretentii care dupa parerea mea va merge cap la cap pana spre finalul campionatului alaturi de Casimcea.Dupa prestatia din teren scorul este cam nedrept, tinand cont ca trebuia sa intram la pauza cu un gol deficit insa "fluierasii" au vrut altfel.Gazdele nu si-au creat ocazii multe de gol, jucatorii nostri reusind o evolutie decenta cu un plus pentru mijlocasi.
Echipa de juniori a pierdut la limita 4-3, primind golul patru in ultimele minute.
Hamangia Baia : Tanase,Ilie(Clement),Ghinea,Podeanu,Cristoiu,Smadu,Hagi,Achim,Serban,Teo,Luca