luni, 8 octombrie 2012

Etapa 7 - puncte importante castigate...

In etapa a 7 a primim la Baia o echipa de traditie a judetului si anume Arrubium Macin.Echipa de pe malul Dunarii a avut un inceput furtunos de campionat declarandu-se una din candidatele la titlu.Lotul echipei macinene este alcatuit in mare parte din jucatori de peste Dunare (Braila,Galati), jucatori cu multa experienta la acest nivel si chiar mai sus.Gazonul se prezenta in conditii foarte bune si o asistenta destul de ridicata in tribune.
Incepem partida bine asezati in teren, asteptand adversarul in jumatatea noastra.Echipa "galateana" are intradevar un joc bun de pase insa acesta merge bine pana in preajma careului, nereusind sa finalizeze.Jocul din prima parte s-a rezumat in dominarea teritoriala a oaspetilor insa ocaziile mai mari au apartinut echipei noastre prin Luca si Cristoiu.Scorul primei reprize a fost 0-0.
In repriza secunda antrenorul Faitas face unele mutari inspirate in teren si jocul echipei noastre se imbunatateste.La o faza rapida de contraatac Luca scapa singur in banda dreapta, paseaza in fata portii de unde Boruz indeplineste o simpla formalitate 1-0.Oaspetii imping jocul tot mai mult spre poarta noastra insa raman descoperiti si acelasi Luca dejoaca jocul la offside al adversarilor scapa spre poarta adversa dar nu este decis daca sa traga la poarta sau sa-i paseze in fata portii lui Achim, reusind decat sa loveasca singurul fundas macinean din careu.Nu reusim sa ne distantam si puteam fi egalati la doua bune oportunitati ale oaspetilor, la una din ele balonul lovind bara transversala.La faza imediat urmatoare reusim dinou sa-i surprindem in defensiva pe adversari, Smadu scapand singur cu portarul advers, insa nu reuseste din doua incercari sa-l invinga pe golkeeper-ul oaspetilor.Aceasta ratare avea sa anunte golul doi, acelasi Luca face ce vrea cu fundasii macineni si dupa o faza parca trasa la xerox, ii pune mingea pe 'tava' aceluiasi Boruz care inchide tabela 2-0.Dupa desprindere nu au mai fost faze importante, apararea noastra dirijata de Serban facand un joc exact chiar daca ultimele 15 minute le-am jucat in inferioritate dupa eliminarea pentru doua galbene a unui jucator de al nostru.
Hamangia Baia: V.Stoica,S.Podeanu,G.Ghinea,Serban,Elisei,C.Hagi,M.Boruz,R.Achim,G.Cristoiu(Grigore),A.Smadu,,G.Luca (D.Clement)
Antrenor : D.Faitas

Echipa de juniori a pierdut categoric cu ocupanta primului loc cu scorul  1-6.