marți, 6 aprilie 2010

Etapa 20

Sambata mare a adus in liga judeteana Tulcea si un mare derby, pentru primul loc in clasament luptandu-se CS EOLICA BAIA si GRANITUL BABADAG.Un meci cu tensiune mare cu un numar mare de spectatori si o vreme foarte frumosa.
Incepem meciul in formula:Nicolov,Toader,Posirca,Petre,Dragoi,Boruz,Oprea,Vlad,Halep,Curumi,Talpau.Incepem meciul in atac oaspetii venind cu o tactica ultradevensiva asezandu-se pe doua linii in aparare.Inevitabil apar si ocaziile S.Toader il ia la tinta pe portarul advers,Talpau rateaza si el din 6 metri,Petre executa bine o lovitura libera portarul Granitului respingand cu greu.Curumi ia o actiune pe cont propriu este clar faultat in careu,tusierul se indreapta spre linia de 16 m aratand penalty insa centralul Chiriazic (foarte prost plasat)considera ca atacantul nostru a simulat aratandu-i cartonas galben.Pe fondul dominarii clare a Eolicii oaspetii scapa pe contraatac si la primul sut spre poarta deschid scorul prin Parmac in urma unei nesincronizari intre fundasi si portarul nostru.Oaspetii obtin un corner in urma unei lovituri libere dubioase si din acest corner iese si golul doi al oaspetilor marcat de Visterneanu cu largul concurs al fundasilor si portarului nostru.Repriza se incheie cu scorul de 0-2.
Repriza secunda incepe cu o schimbare in echipa,Asan Eren luandu-i locul lui Serban Toader.Echipa se napusteste in atac incercand sa intoarca rezultatul.In urma unui cot aplicat adversarului Jean Vlad este corect eliminat de pe teren.In ciuda faptului ca avem un om in minus atacam cu toate liniile,oaspetii incercand toate tertipurile pentru a trage de timp.Jucatorii adversi cad ca spicele secerati cate doi,trei asteptand intrarea medicului pe teren.Dupa cateva secunde se ridica foarte repede reluandu-si locurile in teren.In urma tragerilor de timp repetate portarul Neamu primeste cartonas galben.Ratam ocazii mari prin Petre si Dragoi ambii cu capul.In minutul 20 al reprizei Talpau scapa spre poarta este faultat clar de portarul Babadagului care primeste al doilea cartonas galben si automat pe cel rosu.De aici incepe circul celor din Babadag care intra in panica din cauza lipsei unui portar de rezerva.Portarul eliminat Neamu nu vrea sa iasa de pe teren imbrancind arbitrul cerandu-i socoteala cateva minute bune.G.Caraman are o tentativa de a intra in poarta insa intr-un final cei de la Granitul gasesc o cheita in regulament si trimit portarul de la juniori la microbuz in afara stadionului pentru a se echipa.Dupa aproximativ 5,6 minute intra in poarta portarul junior.Se reia jocul dupa o lunga intrerupere cu executarea loviturii de la 11 metri.Executa Curumi apara portarul advers insa pe respingere atacantul nostru inscrie si scorul devine 1-2.Asan iese de pe teren accidentat in locul lui intrand Delca,iese si Posirca intra Rosu.Atacurile continua, oaspetii sunt mai mult pe jos, iar in urma unei centrari venite de la Halep, Talpau inscrie si aduce egalarea 2-2.Dupa doar cateva minute Talpau preia o minge cu abdomenul inscrie insa centralul refuza golul pe motiv de hent(inexistent).Arbitrul arata 8 minute de prelungiri (perfect justificate dupa 2 rosii,7 schimbari,simularile de accidentari ale babaienilor si refuzul portarului oaspetilor de a iesi din teren).Cand toata lumea credea ca s-a terminat golgeterul campionatului Tase Halep trimite un sut violent de la 20 m in vinclul portii oaspetilor si aduce victoria muncita si meritata pe deplin de echipa noastra 3-2.
Ce a urmat dupa fluierul final tine deja de pioneratul fotbalului judetean, rezervele si suporterii celor din Babadag intrand pe teren sa bata arbitrul.Se creaza o agloneratie in jurul centralului Chiriazic care este lovit din toate directiile.Cu greu dupa interventia fortelor de ordine si a oficialilor de la Baia conflictul este stins si arbitrul este escortat pana la vestiare.
Un gest foarte urat care nu le face cinste celor din Babadag...

La juniori echipa noastra a fost invinsa cu scorul de 2-3.