luni, 26 aprilie 2010

etapa 23

In ultima duminica din aprilie pe 25 ne-am deplasat la Macin.Se anunta o deplasare pe cat de lunga pe atat de grea si prin prisma meciului tensionat din tur (1-0 pt Baia) cand am intrerupt seria de victorii a macinenilor.Realitatea era sa fie alta, insotiti de un numar de 30-40 de sustinatori din Baia echipa a facut un meci foarte bun.
Formula de start a echipei : Nicolov,Dragoi,Petre,Posirca,Toader,Boruz,Oprea,Marius,Halep,Talpau,Curumi.
Incepem meciul in nota obisnuita dominand mijlocul terenului pasand mingea foarte mult (coordonatorul Oprea fiind intr-o forma buna) si in urma dominarii apar si ocaziile.Curumi are o incursiune buna pe partea dreapta centreaza bine si Halep din 6 m reia cu capul peste poarta.Dupa cateva minute in urma unui corner Petre trimite din 3,4 m cu capul pe langa poarta.Macinul ramane in propria jumatate incercand lansari direct pe varfuri dar fundasii nostri isi fac datoria foarte bine tinand balonul departe de poarta noastra.Dragoi ia o faza pe cont propriu suteaza foarte bine de la 20 m portarul gazdelor respingand de la radacina barei.In min 40' Talpau scapa singur pe partea dreapta suteza puternic, portarul respinge in fata si juniorul Boruz inscrie cu latul in poarta macinenilor 0-1.Pana la pauza mai semnalam o ocazie a lui Curumi care trimite peste poarta din interiorul careului.Repriza se incheie cu scorul de 0-1.
Repriza secunda incepe fara nici o schimbare de efectiv.Suntem dinou la carma jocului atacand tot mai mult.Curumi se distreaza cu fundasul lateral al Macinului centreaza de pe partea dreapta si unul din fundasii gazdelor deviaza mingea in plasa - autogol- scorul devenind 0-2.Dupa numai cateva minute la o faza trasa la indigo Talpau centreaza de pe partea dreapta si un alt fundas al gazdelor trimite mingea in proprie poarta 0-3.Jocul curge in favoarea noastra gazdele nefiind capabile de o replica pe masura.Halep recupereaza o minge de la fundasii adversi scapa singur dar in locul unei pase prefera un dribling iesind cu mingea in afara terenului.Se fac doua schimbari in echipa noastra iesind Halep si D.Marius si intra Asan si Mocanu.In urma singurei ezitari in aparare primim gol, gazdele prinzand curaj.1-3.Se dovedeste insa un simplu foc de paie echipa devenind parca si mai motivata.Asan trimite o centrare buna la capatul carei Mocanu indeplineste o simpla formalitate inscriind cu latul din 4,5 m.1-4.Gazdele sunt la pamant mai incerca o incursiune prin atacantul David care trimite peste poarta, in schimb ocaziile curg la poarta Macinului, pe rand Mocanu,Toader,Talpau ratand ocazii mari.In teren intra si celalalt junior Cristoiu care ii ia locul lui Boruz.La cateva minute dupa intrarea pe teren Cristoiu inscrie cu un sut cu piciorul stang, bine servit de Mocanu.1-5 fiind scorul final.
In concluzie un meci important castigat de echipa noastra pe fondul unui joc foarte bun cu o posesie buna si cu multe ocazii create.

Echipa de juniori a castigat meciul cu Macin cu scorul de 3-1 consolidandu-si pozitia a doua in clasament.