luni, 12 aprilie 2010

Etapa 21

11-04-2010 ne deplasam la Topolog pentru meciul din etapa a 20 a impotriva Soimilor Topolog.O vreme buna de fotbal,un teren mai verde ca in alte parti dar cu multe smocuri si gropi.
Incepem meciul in formula : Nicolov,Dragoi,Petre,Posirca,Toader,Boruz,Oprea,Rosu(Dan Marius),Halep,Talpau,Curumi.Dominam meciul de la inceput,oaspetii raman masati in terenul propriu.Echipa paseaza foarte bine nelasand nici o sansa gazdelor.Incep sa apara si ocaziile iar in urma unei centrari juniorul Boruz este faultat in careu arbitrul dictand 11 metri.Executa Petre si scorul devine 0-1.Gazdele au singura ocazie a primei reprize prin Fulga care scapa singur in lateral si rateaza.Continuam ofensiva si in urma unei centrari de pe partea stanga Curumi duce scorul la 0-2 cu o executie din 6 metri.Dupa cateva minute Rosu(Dan Marius) inscrie pentru 0-3 dupa o combinatie la marginea careului si un sut plasat la coltul lung, incununand o evolutie foarte buna.Jocul curge in favoarea Eolicii si spre sfarsitul reprizei in urma unei incursiuni pe partea dreapta a lui Curumi,Talpau inscrie din 6 metri stabilind scorul pauzei 0-4.
Repriza secunda aduce si prima schimbare,de la vestiare iesind Delca in locul lui Curumi.Echipa se relaxeaza,jocul nu mai seamana cu cel din prima repriza,iar in urma unei ezitari in aparare Fulga reduce din handicap 1-4.Se fac dinou schimari in teren intrand Asan,Cristoiu si Mocanu.In urma unei lovituri libere usor acordate de catre centralul partidei gazdele mai reusesc sa inscrie o data pentru 2-4.Se joaca haotic gazdele sarind peste constructie arunca toate mingiile pe atacanti, Baia nu mai reuseste sa inscrie si meciul se termina cu scorul de 2-4.
Un lucru ce merita mentionat, suporterii Eolicii Baia au fost in numar mai mare decat cei localnici dominand fondul sonor.
Echipa de juniori a castigat meciul cu scorul de 6-0 mentinandu-se pe locul secund in clasament.