luni, 20 septembrie 2010

Etapa 2 - prima deplasare...

Duminica 19 septembrie 2010 s-a desfasurat etapa a doua din turul campionatului 2010-2011.Echipa noastra s-a deplasat la M.Kogalniceanu pentru infruntarea cu echipa locala Flacara.Echipa a fost insotita de un numar mare de suporteri chiar mai multi decat cei ai gazdelor.Absenti de la acest joc au fost J.Vlad si S.Toader si nerefacuti dupa accidentari doar pe banca de rezerva Alexe si Caluda.
Incepem partida in formula: Nicolov,Dragoi,Petre,Posirca,Ciobanu,Dragut,Oprea,Lungu,Halep,Curumi,Agafitei.
Suprafata de joc foarte proasta a obligat o parte din jucaori sa evolueze in incaltari de fotbal in sala, insa acest lucru nu ne-a impiedicat sa controlam meciul de la inceput.Cateva combinatii rapide ale varfurilor noastre anuntau golul care plutea in aer inca din startul partidei.Dupa o faza lucrata de Halep si Ciobanu acesta din urma centreaza foarte bine in fata portii de unde C.Petre indeplineste o simpla formalitate trimitand cu latul in poarta.0-1.Gazdele nu reusesc sa se apropie de poarta noastra decat atunci cand au fost surprinsi offside.Continuam jocul combinativ si T.Halep ramane si el singur cu portarul advers care nu are nicio sansa la executia atacantului nostru. 0-2.Dupa cateva incursiuni in care parca si-a facut incalzirea juniorul L.Dragut intra in centrul careului primeste o pasa peste apararea adversa de la Fl.Lungu, face preluare pe piept si trimite mingea in plasa pentru 0-3.Jocul bun al mijlocasilor centrali R.Oprea si Fl.Lungu este incununat cu reusita celui din urma care inscrie cu un sut plasat de la 16 m.o-4.Repriza se incheie cu acest scor chiar daca au mai fost ocazii bune de a inscrie pentru echipa noastra.Spre finalul reprizei au avut loc incidente nedorite arbitrul fiind pe cale de a fluiera finalul jocului datorita unor gesturi inexplicabile ale oficialilor si jucatorilor de la Kogalniceanu (unul din oficialii gazdelor a luat fanionul din mana tusierului refuzand sa i-l returneze pret de cateva minute).Un alt lucru nedorit a fost lipsa organelor de ordine la stadion observatorul jocului domnul Poida afirmand "nu e nicio problema a venit la inceputul meciului si a semnat".Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca era un meci mai echilibrat...
Repriza secunda incepe cu o schimbare in primul 11 Stan luandu-i locul lui Halep.Echipa noastra nu mai forteaza multumindu-se sa controleze jocul prin pase repetate si executii spectaculoase.In teren intra si Cristoiu in locul lui Dragut,antrenorul jucator Guliu in locul lui Oprea si Alexe in locul lui Agafitei.Apar si ocaziile Curumi,Stan sau Alexe ratand ocazii bune.La jumatatea reprizei gadele raman in 10 oameni Ocan fiind eliminat pentru lovire fara minge.M.Guliu nu isi arata varsta si reusete cateva executii de mare finete smulgand aplauzele asistentei.Spre finalul partidei Ciobanu incununeaza evolutia buna cu o reusita foarte frumoasa dupa ce a driblat 2 adversari.0-5.Meciul se incheie cu acest scor.
Echipa de juniori a fost invinsa cu scorul de 6-4 datorita absentelor si faptului ca o parte din jucatori nu mai au varsata necesara de a mai activa in echipa de juniori.