luni, 6 septembrie 2010

SUNTEM IN SEMIFINALELE CUPEI ROMANIEI (faza judeteana)

Duminica 5 septembrie 2010 ne-am deplasat la Cerna pentru a sustine meciul din turul doi al Cupei Romaniei faza judeteana, in compania echipei Triumf Cerna.O vreme buna de fotbal la ora meciului insa un teren foarte prost (denivelat,tare si cu foarte mult praf).Au fost doua absente in formatia noastra Serbanica Toader si Decebal Curumi.
Incepem prima repriza in formula:Alexe,Ciobanu,Petre,Posirca,Dragoi,Oprea,Caluda,Lungu,Dragut,Halep,Agafitei.
Gazdele se arunca in atac din startul partidei, echipa noastra se acomodeaza greu cu terenul foarte prost.Gazdele rateaza doua ocazii iar pe un contraatac bine instrumentat de catre Dragut si Halep, Radu Oprea reuseste sa deschida scorul 0-1.Meciul se joaca pe contre gazdele presand poarta noastra.La o incursiune buna a aceluiasi Dragut avem sansa dublarii avantajului insa portarul advers respinge in ultimul moment.La poarta noastra Alexe are cateva interventii extraordinare pastrand avantajul pentru echipa noastra.Spre finalul reprizei gazdele reusesc egalarea printr-un sut puternic sub transversala de la 20 m.1-1.Totusi puteam intra la cabine cu avantaj Halep ratand din 4 m dupa o respingere gresita a portarului advers.Repriza se termina cu scorul de 1-1.
Partea a doua incepe cu o modificare in echipa noastra Nicolov luandu-i locul lui Alexe accidental la una din paradele primei reprize.Incepem bine repriza secunda dominand jocul cu o posesie indelungata.Gazdele nu mai reusesc jocul avantat din prima parte avand probleme fizice (crampe,intinderi musculare).In conditiile acestea apar si ocaziile la poarta Cernei, Halep,Dragut sau Oprea ratand ocazii foarte bune.Se fac modificari in echipa noastra intrand Vlad,Stan si Cristoiu in locul lui Agafitei,Caluda si Oprea.Continuam sa atacam si dupa o incursiune buna pe partea dreapta Ciobanu centreaza foarte bine in careu de unde Halep reuseste o executie de exceptie printr-o foarfeca pe spate de la 6,7 m modificand dinou scorul 1-2.Controlam bine jocul in continuare gazdele nereusind sa se apropie periculos de poarta noastra in repriza secunda.Meciul s-a terminal cu scorul de 1-2.
In concluzie un meci reusit al echipei noastre in partea secunda cu o prima repriza mai slaba, joc influentat foarte mult de starea foarte proasta a terenului care ingreuna foarte mult jocul rapid si combinativ al echipei noastre.