sâmbătă, 20 august 2011

Primul meci...prima infrangere...

Ziua debutului in liga a III a a sosit pentru Eolica Baia.Vineri a ajuns la Baia principala pretendenta la castigarea serie Unirea Slobozia.Echipa noastra venea la acest meci cu ambitii mari insa tracul debutului in liga III si-a spus cuvantul pentru mai tinerii jucatori din echipa.Pe un teren care arata impecabil la ora meciului dupa numeroasele modernizari aduse bazei, lumea a avenit sa vada Eolica la debut si dupa parerea mea au avut ce vedea.
Incepem meciul cu cateva minute de tatonare dupa care Slobozia, echipa mai experimentata pune stapanire pe jumatatea terenului.Cu toate acestea cele mai mari ocazii ale reprizei apartin echipei noastre care pe rand prin Marian,Banoti sau Curumi nu reusesc sa deschida scorul.Oaspetii cer o lovitura de la 11 m insa arbitrul lasa jocul sa continue.Pe finalul reprizei Slobozia rateaza si ei o buna ocazie de gol.Pauza vine cu sperante pentru echipa noastra care nu a avut posesie dar a avut ocaziile mai mari in aceasta prima parte.
Repriza secunda incepe in aceeasi formula si inevitabilul se produce Unirea Slobozia reusind sa deschida scorul dupa o lovitura de cap.Nu reusim sa ne revenim si dupa numai cateva minute pe contraatac oaspetii isi maresc avantajul 0-2.Percutam rapid dupa acest al doilea gol primit si in minutul urmator dupa o buna incursiune a lui Petre si o centrare buna a lui Chirila atacantul nostru Stere reia cu capul in vinclu, bravul portar al oaspetilor fiind nevoit sa scoata balonul din plasa 1-2.Incercam sa impingem jocul spre poarta oaspetilor insa balonul nu vrea sa intre in poarta.Petre executa bine o lovitura libera insa balonul e respins de sub bara, D.Stere are ultima oportunitate insa portarul advers este la post.
Meciul se incheie cu scorul de 1-2 consemnandu-se prima infrangere a Eolicii in meciurile oficiale dupa 2 ani.
Personal cred ca victoria oaspetilor este meritata dupa aspectul jocului, insa cu putin noroc in prima repriza scorul ne putea fi favorabil.Repet insa ca o parte din jucatorii nostri au intrat timorati in teren in aceasta partida.
Eolica Baia: Vlas,Ciobanu,Pascovici,Petre,Suta,Chirila,Oprea,Banoti,Marian,Curumi,Stere
Au mai intrat: Lungu,Sandu,Dragut,Iovanescu.