duminică, 7 noiembrie 2010

Etapa 9 - un rezultat firesc...

Etapa a 9 a din campionat aducea la Baia pe data de 7 noiembrie 2010 un adversar de traditie al echipei noastre si anume Sageata Stejaru.Pe o vreme frumoasa -in jur de 20 grade celsius- si o asistenta foarte numeroasa in jur de 300 de suporteri echipa noastra pornea net favorita in aceasta intalnire poate doar orgoliile dintre echipe ducandu-i pe unii cu gandul la un adevarat derby.
Formula de start: T.Alexe,C.Ciobanu,C.Petre,C.Posirca,I.Dragoi,S.Caluda,R.Oprea,Fl.Lungu,L.Dragut,T.Halep,D.Curumi
Meciul incepe cu o posesie indelungata a echipei noastre care cauta culoare spre poarta adversa.Adversarul nu face altceva decat sa se maseze in propria jumatate fara a reusi nimic pe faza de atac.Ratam cateva ocazii si stejarenii reusesc sa tina poarta intacta timp de 20 de minute.Dominarea totala avea sa dea roade iar in minutul 25 Curumi primeste o minge pivoteaza si ii trimite mingea lui T.Halep care cu un sut violent de la 16 m trimite balonul in vinclu 1-0.Atacam in continuare poarta oaspetilor care nu reusesc sa dea o replica si in urma unei centrari de pe partea dreapta Dragut prelungeste pe spate si Caluda reia cu latul din 6 m trimitand mingea in plasa 2-0.Oasperii nu isi revin si primesc un nou gol la o patrundere a lui Curumi care-l executa pe portarul advers cu un sut la coltul lung din unghi 3-0.La acest scor Sageata are singura ocazie a reprizei prin Ababei care trage de doua ori la poarta Alexe avand interventii foarte bune de fiecare data.Reluam atacurile si in urma unei centrari de pe dreapta de la Ciobanu, L.Dragut inscrie golul patru dupa o balbaiala a fundasilor adversi 4-0.Ratam multe ocazii, presam adversarul si spre finalul reprizei Fl.Lungu reuseste cel mai frumos gol al meciului cu un sut violent de la 20 m care se duce sub transversala portii lui Iliuta 5-0.
Prima schimbare a reprizei secunde il va duce in teren pe S.Toader care il inlocuieste pe C.Petre care venea dupa o accidentare.Formatia noastra reduce din turatie incercand executii spectaculoase spre deliciul spectatorilor.Ratam ocazii mari prin Lungu,Dragoi,Dragut sau Curumi.In teren intra si Agafitei si Guliu care ii inlocuiesc pe Halep si Caluda.D.Curumi reuseste dubla dupa o executie simpla din 6 m.6-0.Sageata reuseste golul de onoare prin veteranul N.Pasata printr-o lovitura de cap 6-1.Acelasi D.Curumi - omul meciului- reuseste hattrick-ul dupa un "un doi" cu Dragoi 7-1.Meciul se incheie cu acest scor.

Echipa de juniori a castigat cu un scor categoric 12-2.Nu am asistat la meciul de juniori, daca am gresit scorul sa ma corecteze cineva.