luni, 9 mai 2011

Etapa 18 - si mai aproape de al treilea titlu...

In etapa a 18 a a campionatului am primit vizita celor de la L.SL.Cercheza, o echipa care nu a pierdut nici un meci in acest retur fiind intr-o forma foarte buna.Echipa noastra a fost lipsita de aportul mai multor jucatori la acest meci astfel: Curumi,Petre (suspendati) Lungu (accidentat)nu au fost prezenti pe teren.La acest meci a revenit la echipa I.Nane care nu a mai evoluat din campionatul trecut.
Formula de start:Nicolov,Toader,Posirca,Oprea,Podeanu,Halep,Caluda,Ciobanu,Anghel,Stere,Dimcica
Meciul este la discretia echipei noastre din start care ajutati de gazonul impecabil paseaza mingea avand o posesie indelungata.Oaspetii sunt masati in propria jumatate nefiind capabili de o replica pe masura.Inevitabil apar si ocaziile la poarta oaspetilor pe rand Anghel sau Halep avand oportunitati bune de a marca.Dupa cursul jocului apare si golul Anghel centrand bine in careu de unde D.Stere reia cu capul si trimite mingea in plasa 1-0.Dominam meciul, oaspetii nereusind sa ajunga in preajma portii noastre.Golul doi vine in urma unui sut din unghi al lui Halep 2-0 care stabileste si scorul pauzei.
La pauza D.Stere iese accidentat in locul lui intrand Nane.Incepem bine si a doua repriza tot in jumatatea oaspetilor.Anghel are cateva incursiuni periculoase depasindu-si adversarul la aproape toate fazele.Se mai face o schimbare in teren intra Guliu care ii ia locul lui Oprea.Asezarea echipei sufera modificari Ciobanu trece fundas central in locul lui Oprea conducator de joc ramanand Guliu.Cam prin minutul 70 oaspetii isi aduc aminte ca ocupa locul 4 in clasament si au primul sut pe poarta din acest meci insa Nicolov este la post.In teren intra si Cristoiu care ii ia locul lui Podeanu.Dupa cateva ocazii mari ale lui Nane, Guliu primeste un balon la 20 de metri de poarta, preia si suteaza imparabil, balonul lovind bara laterala si intrand in poarta 3-0.Dupa golul de 3-0 apare o relacsare in jocul echipei,jucatorii "vazandu-se cu sacii in caruta" nu-si respecta sarcinile din teren mai toata lumea urcand in atac sa inscrie.Acest lucru este taxat de oaspeti care pe final inscriu de doua ori creand putine emotii spectatorilor.Pe final Halep mai rateaza o buna oportunitate portarul advers respingand in corner.Meciul se termina cu scorul de 3-2.
Scorul partidei este unul mincinos care poate duce cu gandul la un meci echilibrat insa realitatea a fost alta.Echipa noastra a dominat total pana in minutul 70 ratand numeroase ocazii de a inscrie timp in care cei de la slava au ajuns de doua sau trei ori in preajma careului nostru.Totusi este de apreciat organizarea in teren a celor de la Slava care isi merita cu prisosinta locul in clasament poate chiar, dupa parerea mea, un loc 3 pentru ei ar fi mai aproape de adevar.

Echipa de juniori la pierdut cu scorul de 3-5 in fata ocupantei locului 2.Speram ca juniorii sa aiba un final de campionat bun si sa termine pe pozitia a 3 a.