joi, 13 mai 2010

Etapa 26

Prima intermediara din acest sezon a adus pe stadionul din Baia pe Luceafarul Slava Cercheza, o echipa care aspira la locul 3 al podiumului campionatului, intarita si ea cu multi jucatori din afara localitatii.De remarcat in randul echipei noastre aparitia a doi noi jucatori:Florin Lungu (fost capitan de echipa la Farul Cta si Stelian Carabas fost jucator la Steaua,Progresul etc).
Incepem meciul in formula: Nicolov,Dragoi,Petre,Posirca,Toader,Oprea,Carabas,Lungu,Boruz,Talpau,Curumi.Incepem meciul cu o posesie zdrobitoare ajutati si de gazonul impecabil si dupa numai cateva minute Talpau reuseste deschiderea scorului dupa o pasa primita de la Curumi.1-0.Are loc un incident nedorit unul din delegatii echipei vizitatoare intrand pe teren sa ceara socoteala tusierului pentru un presupus offside.Este rapid scos din incinta terenului de catre fortele de ordine.Se reia meciul si in urma unei combinatii de toata frumusetea Oprea puncteaza pentru 2-0.Oaspetii sunt la pamant si Curumi inscrie si el dupa o incursiune frumoasa ducand scorul la 3-0.Dominarea este totala oaspetii nefiind capabili de replica.Talpau ia o faza pe cont propriu dribleaza si portarul si inscrie in poarta goala pentru 4-0.Pana la finalul reprizei se mai consemneaza cateva ocazii foarte mari de partea echipei noastre si o bara a adversarilor.
Repriza secunda incepe in acelasi efectiv.Atacam poarta oaspetilor insa slaba concentrare a atacantilor nostri si paradele foarte bune ale portarului oaspetilor reusesc sa impiedice majorarea scorului.Carabas reuseste o incursiune foarte buna pe parte dreapta dribleaza cativa jucatori si paseaza excelent pentru Talpau care indeplineste o simpla formalitate reusind hattrick-ul 5-0.Se fac schimbari in teren intra Halep,Asan,Vlad si Marius inlocuindu-i pe Oprea,Curumi,Lungu si Talpau.Ocaziile curg la poarta oaspetilor si in urma unei faze aglomerate in careul celor din Slava, Halep inchide tabela cu un sut sec 6-0.Pana la final mai consemnam o greseala de arbitraj, centralul nesanctionand un hent pe linia portii a unui fundas de la Baia.Meciul se incheie cu scorul de 6-0.